ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea

Česká dvacítka začíná cestu za obhajobou stříbra proti Austrálii

Velikost textu:

Port Said (Egypt) - Zápasem proti Austrálii vstupují čeští fotbalisté do 20 let do světového šampionátu v Egyptě. Mladí reprezentanti, kteří obhajují senzační stříbro z předloňského mistrovství v Kanadě, přikládají úvodnímu duelu ve skupině velký význam. Právě na něm může záviset, jak úspěšní Češi na turnaji nakonec budou. Utkání začíná dnes v 18:45, přímým přenosem jej vysílá ČT2.

Před MS fotbalistů do dvaceti let
Před MS fotbalistů do dvaceti let
Otevřít galerii
 • Před MS fotbalistů do dvaceti let autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Jakub Dovalil zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Vstup do šampionátu je velmi důležitý. Na první zápas se musíme soustředit, od něj se bude všechno odvíjet. Pokud Austrálii porazíme, budeme mít dobrou šanci na postup. Hlavně nesmíme prohrát, v takovém případě by naše postupové šance klesly," řekl kouč Jakub Dovalil.

V Egyptě bude mít náročnou úlohu - navázat na stříbrný úspěch z Kanady, kde dělal asistenta nynějšímu trenérovi egyptského výběru Miroslavu Soukupovi. Zatímco na předchozích pět šampionátů odjížděla česká nebo československá výprava spíše stranou zájmu, tentokrát se mladí reprezentanti zařadili k širšímu okruhu favoritů.

Skupina je těžší než před dvěma lety

Mnozí odborníci dokonce tvrdí, že současný tým je ještě silnější než kanadská parta. Na sever Afriky odcestoval sehraný kádr, s většinou hráčů kouč pracuje v jednadvacítce. Dovalil si však klade postupné cíle. "Zaprvé chceme postoupit ze skupiny. Řekl bych, že tentokrát je naše skupina těžší než před dvěma lety," mínil kouč, jehož svěřence čeká ještě největší favorit mistrovství Brazílie a pak Kostarika.

Češi jsou před nedělním utkáním v Port Saidu jasnými favority. Australané však na šampionátu dvacetiletých neprohráli ani jedno z dvanácti zahajovacích utkání. I proto nizozemský kouč soupeře Jan Versleijen nešetří optimismem. "Česko má silný kádr, ale naším cílem je projít do další fáze turnaje. K postupu bude pravděpodobně potřeba získat čtyři body a na to bychom se měli zaměřit v zápasech právě proti Česku a pak proti Kostarice," řekl Versleijen. S bodovým ziskem proti Brazílii prý nepočítá.

Český celek má australskou hru dobře nastudovanou

Dovalil oslovil i Vítězslava Lavičku, který vede tým FC Sydney. "Ze Sydney jsou v australském výběru čtyři hráči. Soupeř je disciplinovaný, hraje důrazně a má vysoké a urostlé hráče. Spoléhají na standardní situace, navíc je na nich vidět nizozemská škola. Australané budou těžkým protivníkem, ale jsou k poražení," konstatoval Dovalil.

Před nedělním duelem má příjemné starosti, vybírat sestavu může z kompletního kádru. "Zatím jsou všichni zdraví, mají chuť a všichni by chtěli hrát. Budeme mít tak trochu starost, abychom vybrali tu správnou jedenáctku," dodal kouč. Otázkou zůstává, jak se tým vyrovná s vysokými teplotami, které v Egyptě panují.

Předpokládaná sestava ČR:

Vaclík - Čelůstka, Mazuch, Hošek, Lecjaks - Vácha, Mareček, Morávek, Zeman - Rabušic, Vošahlík.

Ondřej Mazuch
Ondřej Mazuch
Více fotek
 • Ondřej Mazuch autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/297/29693.jpg
 • Vítězslav Lavička autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/236/23530.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.