ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

V Egyptě startuje fotbalové MS dvacítek, Češi obhajují stříbro

Velikost textu:

Káhira - Čtvrteční zápas domácího Egypta s Trinidadem a Tobagem otevře sedmnácté mistrovství světa fotbalistů do 20 let, které potřetí přivítá africký kontinent. Mezi čtyřiadvaceti účastníky teprve počtvrté v historii schází obhájce titulu, Argentinci překvapivě neprošli kvalifikací. Velká pozornost bude upřena na český výběr, který bude obhajovat senzační stříbro z předloňského šampionátu v Kanadě. Odborníci vyhlížejí zrození nových hvězd, očekává se vysoká návštěvnost.

Přípravy na světový šampionát fotbalistů do dvaceti let v Egyptě 2009
Přípravy na světový šampionát fotbalistů do dvaceti let v Egyptě 2009
Otevřít galerii
 • Přípravy na světový šampionát fotbalistů do dvaceti let v Egyptě 2009 autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Jakub Dovalil autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Juniorské mistrovství již 22 let nepoznalo jiného vítěze než tým z jihu Ameriky nebo Evropy. Historicky nejúspěšnější argentinská reprezentace, která získala šest titulů a v kanadském finále zastavila cestu českých mladíků, však v Egyptě nečekaně chybí. Svěřenci trenéra Sergia Batisty šokujícím způsobem propadli při kontinentálním mistrovství, které je kvalifikací na závěrečný turnaj, a šampionát budou poprvé od roku 1987 jen sledovat. "Když se podíváte na to, co se od nás očekávalo, není pochyb, že jsme selhali," přiznal Batista.

Favority jsou Brazilci, Češi je prověří ve skupině

přehrát video
Před MS dvacítek

Při absenci Argentinců připadla role favorita Brazilcům. "Kanárci" vyhráli kvalifikaci ve Venezuele a v zemi faraonů budou útočit na pátý triumf v historii. "Náš cíl je jasný - vyhrát titul. Máme velmi talentovaný tým a jsme schopni odehrát skvělý turnaj," uvedl útočník Alan Kardec.

Formu Brazilců prověří hned v základní skupině český výběr. Svěřenci Jakuba Dovalila obhajují senzační stříbrné medaile z Kanady a pozadu nechtějí zůstat ani v Egyptě. Na sever Afriky se vypravil sehraný tým, s většinou hráčů kouč pracuje v jednadvacítce.

Hlavní cíl: postoupit ze skupiny

Vedle "kanárků" se Češi střetnou s Austrálií a Kostarikou. "Hlavním cílem je postoupit ze skupiny. Pokud by se nám to nepovedlo, bylo by to zklamání. Myslím, že naše skupina je trochu těžší než před dvěma lety," srovnal před odletem Dovalil, který v Kanadě dělal asistenta Miroslavu Soukupovi.

Brněnský kouč, který si stříbrem s českým týmem vydobyl slávu, má nyní k podobnému úspěchu pomoci pořadatelské zemi. Mladí Egypťané na začátku roku neuspěli na mistrovství Afriky, ale Soukup věří, že během dlouhé přípravy společně s hráči odstranili chyby. "V podstatě od března vedeme jeden dlouhý přípravný kemp. Myslím, že málokterý trenér má takovouhle možnost připravovat se s mužstvem," podotkl Soukup. "Očekávání jsou tu velká, ve skrytu duše se doufá v semifinále," dodal.

Mezi největší favority tradičně patří Španělé a také Němci, kteří ovládli poslední evropský šampionát sedmnáctiletých, devatenáctiletých i jednadvacetiletých hráčů. Fotbaloví odborníci a agenti po celém světě s napětím vyhlížejí, jakou vycházející hvězdu tentokrát šampionát přinese. Mistrovstvím dvacetiletých v minulosti prošla taková jména jako Maradona, Henry, Messi nebo naposledy Agüero.

Očekává se rekordní návštěvnost

Napjaté očekávání vzbuzuje festival mladých talentů také v pořadatelské zemi. Egypt se chystá na jednu z největších sportovních akcí v historii a podle všeho má padnout rekord v návštěvnosti. "Na naše úvodní utkání s Trinidadem je nahlášeno 80 tisíc diváků," přiblížil Soukup, podle něhož si egyptské stadiony v ničem nezadají s těmi kanadskými. Hrát se bude v sedmi arénách, v té káhirské pak bude 16. října korunován nový šampion.

Den před zahajovacím utkáním šampionátu mezi domácím týmem a Trinidadem a Tobagem pohltila Egypt pravá sportovní horečka. "Popularita fotbalu je tady vysoká. O mistrovství se píše už dlouhou dobu a s ubývajícím časem se to stupňuje. Noviny denně píšou o našem týmu různé prognózy, spousta televizních kanálů vysílá různé diskuze. Egypt žije fotbalem," řekl Soukup.

Miroslav Soukup
Miroslav Soukup
Více fotek
 • Miroslav Soukup autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/647/64619.jpg
 • Italská fotbalová reprezentace do dvaceti let pod egyptskou vlajkou na stadionu Petrosport v Káhiře autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1132/113196.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.