ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Pouze Rumunsko a Ukrajina mají více ztrátových klubů než český fotbal

Velikost textu:

Brusel - Český fotbal má příliš ztrátových klubů. Mezi 53 evropskými zeměmi jsou na tom hůře jen Rumunsko a Ukrajina. Vyplývá to ze studie UEFA, o níž na tiskové konferenci v Bruselu hovořil odstupující generální sekretář UEFA David Taylor. Ztráty prý v uplynulém roce vykázala téměř polovina evropských klubů a Taylor varoval, že v době globální recese to může být ještě horší. Celý žebříček agentury nezveřejnily. Věnovaly se především takzvané Velké pětce nejuznávanějších evropských ligových soutěží. Z nich dopadla nejhůř Anglie, v níž má třetina klubů "velkou ztrátu", přesahující dvacet procent příjmů. Za Anglií jsou údajně už jen Polsko, Česká republika, Ukrajina a Rumunsko. Nejde přitom o celkovou ztrátu, ale o podíl ztrátových klubů na celkovém počtu.

Fotbal
Fotbal

Studie vznikla jako podklad pro jednání o nových finančních pravidlech, která výkonný výbor UEFA v úterý v Nyonu schválil. Od roku 2012 budou moci kluby utratit jen tolik peněz, kolik si vydělají, a to pod hrozbou vyloučení z pohárových soutěží UEFA.

V celé Evropě vykázalo velkou ztrátu převyšující pětinu příjmů 22 procent prvoligových klubů, dalších 27 procent klubů mělo menší ztráty. Jen 51 procent klubů tak hospodaří alespoň vyrovnaně nebo dokonce se ziskem.

Situace se zhoršuje, přestože od roku 1997 soustavně rostou příjmy fotbalu, především z marketingu a prodeje televizních práv. Náklady na hráče však rostou ještě rychleji. Zatímco příjmy se za loňský rok zvýšily o pět procent, za hráče kluby utratily o devět procent víc než před rokem.

Nejlépe hospodaří francouzské a německé kluby

Situace v Anglii je podle UEFA alarmující, protože liga produkující nejvyšší příjmy v Evropě má zároveň šest z osmnácti klubů ve velké ztrátě. O něco lépe je na tom Itálie, které na žebříčku patří 15. místo. Španělsko je na 35. příčce, zatímco francouzské a německé kluby patří v Evropě mezi nejlépe hospodařící.

Informace o hospodaření českých fotbalových klubů se objevují jen vzácně. Letos v lednu například vyšlo najevo, že Sparta předchozí sezonu zakončila ztrátou 156 milionů korun. Slavia sice byla v plusu, ale stále se ještě nevyrovnala s dluhy z minulosti. Za tři roky by taková situace klubům zavřela dveře do Ligy mistrů i do Evropské ligy.

Derby pražských "S"
Derby pražských "S"
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.