ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Srbští chuligáni si stěžují na zákrok české policie

Velikost textu:

Praha - Bělehradští fotbaloví chuligáni, kteří minulý týden divočili v centru Prahy, si stěžují na tuzemské muže zákona. Vytýkají jim, že je před potyčkou dráždili, pak zbytečně šikanovali a nakonec nekomunikovali s jejich úřady. Policie obvinění odmítá. Podle ní chybovala naopak srbská strana, neboť o fanoušcích neposkytla dostatek informací. Odvetný fotbalový zápas 4. předkola Evropské ligy se hraje v Srbsku již zítra. Odveta se očekává nejen na hřišti, ale i na tribunách nebo v ulicích.

Policejní zákrok proti srbským fanouškům před utkání se Slávií v předkole Evropské ligy
Policejní zákrok proti srbským fanouškům před utkání se Slávií v předkole Evropské ligy
Otevřít galerii
 • Policejní zákrok proti srbským fanouškům před utkání se Slávií v předkole Evropské ligy autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Fanoušci CZ Bělehrad po policejním zákroku v Praze autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Crvena Zvezda tvrdí, že česká média podala o situaci lživé a zkreslené informace a proti srbským fanouškům vyvolala záměrně kampaň. Podle srbské strany bitku na Můstku vyprovokovala česká policie, srbské fanoušky obklíčila v úzké ulici, bezdůvodně je šikanovala kontrolami zdravotního pojištění a rozdávala zbytečné pokuty.

"Je to prohlášení, které učinili podle našeho názoru fanoušci Crvené Zvezdy, my jsme jej oficiálně neobdrželi, víme o něm, ale nemáme ho k dispozici," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka.

přehrát video
Reportáž Tomáše Vlacha

Česká policie trvá na tom, že postup byl v pořádku. Za problém naopak považuje špatnou komunikaci se srbskými protějšky. "Snažili jsme se je oslovit v rámci mezinárodní spolupráce přes Interpol, oslovili jsme je v rámci našich expertních skupin, e-mailem, bohužel dostali jsme jen základní informace, které neobsahovaly počet fanoušků, rizika a další věci," konstatoval mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Záznam o postihu za násilí na fotbale přitom mohl posloužit jako důvod nevydání českého víza, a tedy i odklonění tvrdého jádra srbských rowdies. "My jsme vyvíjeli určitou iniciativu, abychom tyto informace získali, ale bylo to víceméně bez odezvy," upozornila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Srbská ambasáda kritiku odmítá

Praha podle srbské ambasády měla využít svého stálého policejního atašé v Bělehradě. "Myslím, že to byla chyba víc na české straně, která prostě mohla požádat o nějaké informace, buď přes nás, nebo přes svého zástupce," uvedla Zuzana Boškovičová-Prošanovičová ze srbské ambasády.

Odveta se hraje zítra a z Prahy na ni vyjíždí dva autobusy fanoušků. Tentokrát se už se srbskou policií povedlo domluvit a slávisté budou mít policejní ochranu od hranic až na stadion. Na některých internetových diskuzích je Pražanům vyhrožováno odvetou. "Máme informace o tom, jaká tu (v Bělehradě) panuje nálada. Ty události v Praze byly vysvětleny velice tendenčně s tím, že to byla křivda od české policie, co se stalo fanouškům Crvené Zvezdy. My se k tomu nechceme vyjadřovat a chceme se soustředit na zápas, abychom ho bezpečně odehráli, postoupili a vrátili se zpět do Prahy," řekl tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Zadržení fanoušci Bělehradu
Zadržení fanoušci Bělehradu

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.