ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Fotbalové bašty devadesátých let zmizely, ale ne úplně

Velikost textu:

Praha - V parafrázi slavné písně Marty Kubišové se často fotbaloví fanoušci ptají: Řekni, kde ty kluby jsou, co se s nimi mohlo stát. Konkrétně mají na mysli fotbalové bašty devadesátých let minulého století - Bohdaneč, Blšany a Drnovice. Poslední dva týmy jsou stále aktivní, Bohdaneč však z fotbalové mapy zmizel úplně. Jedno ale mají tyto kluby společné. V dobách jejich největší slávy za nimi stál vlivný majitel a ten jim teď chybí.

Hráči Drnovic
Hráči Drnovic
Otevřít galerii
 • Hráči Drnovic autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/948/94764.jpg?1245781307
 • Stadion 1. FK Drnovice autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/948/94763.jpg?1245781187

Ještě v roce 2000 se v Drnovicích hrálo utkání Poháru UEFA. Bezbranková remíza v prvním kole s Mnichovem 1860 tehdy Moravanům na postup nestačila a klub poté zažil velký pád. V roce 2006 dokonce zanikl úplně. Hlad po fotbalu a žízeň po gólech ovšem nenechaly vymazat Drnovice z fotbalové mapy. Naposledy jasně zvítězili ve 3. třídě okresu Vyškov. "Letos postupujeme do okresu, béčko postupuje do třetí třídy a myslíme si, že soutěž, která by Drnovicím odpovídala je 1. B třída, což by se považovalo za úspěch," řekl předseda klubu Daniel Brtníček.

Jsme zpestřením divize, tvrdí blšanský útočník Siegl

Podobný osud jako Drnovice provázel i Blšany. Do první ligy klub postoupil v roce 1998 a vydržel v ní 8 let. Dnes slavné období připomíná jen soupiska, na níž jsou taková jména jako Siegl, Horňák, Svoboda nebo Šmejkal, kteří měli v Blšanech udržet divizní fotbal. "Jsme zpestřením divize a věřím, že se to podaří nějak zachránit. Ještě jsme neřekli poslední slovo, i když víme, že nám budou odečteny tři body. Měli bychom být sestupující, ale asi se odvoláme a uvidíme," přibližuje budoucí kroky klubu útočník Horst Siegl.

Lázně Bohdaneč byly v první fotbalové lize jen jednu sezonu, v níž fotbalisté Lázní Bohdaneč získali pouze 11 bodů a z posledního místa sestoupili. Dnes by fotbalisté v tamní vysoké trávě hledali míč marně a jediným sportem, který by se zde dal uspořádat, by byl závod travních sekaček. "Zdejší areál se v devadesátých letech nákladem desítek milionů zrekonstruoval, do té doby se tu hrála i první liga. V současnosti už nejsme majitelem areálu, takže nakonec to s ním dopadlo tak, jak vidíme," poukazuje Petr Špaček, jednatel bývalého vlastníka, na neutěšený stav bohdanečského hřiště.

Areál fotbalového klubu Lázně Bohdaneč
Areál fotbalového klubu Lázně Bohdaneč
přehrát video
Fotbalové bašty 90. let trápí ekonomické problémy

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.