ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Ceny Václava Jíry obdrželi Panenka, Škorpil a Kocek

Velikost textu:
aktualizováno 15. 4. 2009 19:25

Praha - Bývalý slavný záložník Antonín Panenka, zkušený trenér Ladislav Škorpil a dlouholetý funkcionář Rudolf Kocek jsou letošními laureáty cen Václava Jíry, kterými ČMFS oceňuje fotbalové osobnosti. Škorpil s Kockem se dnešního slavnostního vyhlášení v Národním domě na pražském Smíchově zúčastnili osobně, zdravotně indisponovaného Panenku zastoupil jeho někdejší spoluhráč Karol Dobiaš.

Antonín Panenka
Antonín Panenka
Otevřít galerii
 • Antonín Panenka autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/567/56621.jpg?1228730835
 • Českomoravský fotbalový svaz autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/649/64811.jpg?1233562270

Všichni tři byli stejně jako předchozí držitelé ocenění vyznamenáni za to,
jak přispěli k rozvoji českého fotbalu. Panenka proslul na hřišti jako
vynikající záložník a autor slavné rozhodující penalty ve finále ME 1976
proti Německu. Nejlepší český fotbalista roku 1980 se stal legendou
pražských Bohemians a v Rakousku získal dva tituly s Rapidem Vídeň. V minulém roce obdržel i státní vyznamenání od prezidenta Václava Klause a letos v březnu byl při vyhlášení Fotbalisty roku uveden do Síně slávy českého fotbalu.

Škorpil vedl Duklu, Liberec i jednadvacítku

"Toník by si došel cenu převzít osobně, ale nemohl, protože leží v nemocnici po operaci kyčle a propustí ho až v neděli. Ocenění si moc cení, já mu ho s radostí doručím," prohlásil Dobiaš.

Škorpil je jedním z nejznámějších českých trenérů v posledních dvou dekádách. Od roku 1990 vedl Hradec Králové, Dunajskou Stredu, Duklu Praha, Liberec, s nímž před sedmi lety vyhrál ligu, a pak také reprezentační jednadvacítku, kterou dovedl k postupu na mistrovství Evropy v roce 2007. Ve stejném roce se Škorpil, současně také člen městského zastupitelstva v Hradci Králové, do Liberce vrátil a působí v něm stále.

Za Kockovy éry vyhrála reprezentace olympiádu i ME

Kocek se zapsal do historie jako předseda pražské Dukly, která se pod jeho vedením v 60. letech minulého století zařadila mezi přední evropské kluby. Později působil i v čele svazu jako místopředseda a předseda, v roce 1990 nejvyšší svazovou funkci opustil. V jeho svazové éře reprezentace získala zlaté medaile na mistrovství Evropy v roce 1976 a na olympiádě v Moskvě v roce 1980. 

Svaz ocenil také po třech osobnostech z každého Krajského fotbalového svazu. "Bez vás a tisíců dalších dobrovolných funkcionářů a trenérů v okresech by český fotbal nikdy nedosáhl svých úspěchů. Patří vám dík za váš přínos," uvedl na adresu vyznamenaných předseda ČMFS Pavel Mokrý.

Ladislav Škorpil
Ladislav Škorpil
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.