ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Vacek: Fotbal krizi přežije, část klubů ji však odnese

Velikost textu:

Praha - Podle místopředsedy svazu Jaroslava Vacka nemusí přibližně deset procent ze zhruba čtyř tisíc českých fotbalových klubů ustát současnou ekonomickou krizi. Vacek ale nepochybuje o tom, že fotbal hrozící hubená léta přežije, kluby se ovšem budou muset uskromnit.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Otevřít galerii
 • Ilustrační foto zdroj: www.loopyladies.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Ilustrační foto zdroj: ČTK-AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/26/2585.jpg?1199460657

"Kdyby to bylo opravdu těch deset procent, dokonce bych to považoval ještě za úspěch. Fotbal kopíruje celou společnost, v níž by na krizi mohlo doplatit až dvacet procent subjektů," prohlásil dnes Vacek. "Ale normálně fungující kluby přežijí. Stejně jako celý fotbal, ten je věčný. Především pak ten špičkový," dodal.

Vacek nemá obavy nad dosud zdravě hospodařícími kluby

Místopředseda svazu se nebojí o budoucnost klubů, které už v minulých letech hospodařily zdravě. Některé celky však podle něj z fotbalové mapy zmizí. "Týká se to takových, které třeba nemají takovou opodstatněnost fungovat v určitém regionu. Už v minulosti to potkalo jeden klub mezi Brnem a Olomoucí," poukázal Vacek na krach Drnovic.

Zatím prý nemá náznaky o tom, že by se do nesnází mohly dostat kluby z první či druhé ligy. Podle Vacka se od příští sezony v obou profesionálních soutěží vinou hospodářské krize může "točit" až o 300 milionů korun méně než dnes. Hlavně proto, že sponzorské firmy utáhnou kohoutky. Příjmy od velkých sponzorů průměrně pokryjí 60 procent nákladů českých klubů, necelých 30 procent pokryjí výnosy z prodeje televizních práv a zbytek padá na příjmy ze vstupného či prodeje suvenýrů.

"Kluby při licenčním řízení ale zatím rozhodně nenaznačují žádné existenční problémy, až je to pro nás v dnešní době překvapivé. Dokonce takových 90 procent druholigových klubů tvrdí, že může fungovat i v příští sezoně," uvedl Vacek.

Podle Vacka budou klíčové další dva roky

Podle něj bude pro český fotbal klíčové, jak přečká další dva roky. Například vedení svazu na začátku týdne oznámilo, že letos musí hospodařit s rozpočtem nižším o 30 milionů korun. "V následujících dvou letech jsou naše marketingové zdroje naplněné a těžko se budou zvyšovat. Mohlo by se to změnit k lepšímu třeba v případě, že reprezentace postoupí na mistrovství světa v roce 2010 a tam udělá obrovský úspěch. Jinak se s nárůstem zřejmě počítat nedá," mínil Vacek. "Ale nemělo by dojít ani k žádnému propadu, smlouvy jsou uzavírané dopředu a plánované náklady by měly být kryté," dodal.

Zásadní ohrožení prý nepocítí ani svaz, i když zchudne o 30 milionů. "I svaz do konce roku 2010 vidí na svůj rozpočet. Podle mě by se třeba dalo v každém roce reálně ušetřit 20 procent, 30 procent už asi nebude průchodných. Finanční rezervy tam díky účastem reprezentace na minulých mistrovstvích Evropy a světa jsou, když bude český fotbal rozumný, tak všechno přežije," řekl Vacek a zároveň vyzval i okresní fotbalové svazy a kluby z nižších sfér, aby si počínaly aktivněji při shánění sponzorů. "Velké rezervy celkově máme ve využívání dotací v oblasti lokální a státní správy či Evropské unie," tvrdí Vacek.

Fotbalový trénink
Fotbalový trénink
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.