ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

České fotbalisty čeká generálka na africké půdě

Velikost textu:
aktualizováno 11. 2. 2009 08:28

Casablanca (Maroko) - Těžká generálka na kvalifikační boje čeká večer na české fotbalisty v Maroku. Reprezentace stojí před rozhodujícími zápasy o účast na světovém šampionátu, který se bude hrát za rok právě na africkém kontinentu, a poslední test tak může být současně zkouškou na náročný turnaj v nezvyklém prostředí.

Trénink české fotbalové reprezentace
Trénink české fotbalové reprezentace
Otevřít galerii
 • Trénink české fotbalové reprezentace autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Trénink české fotbalové reprezentace autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/371/37005.jpg?1219246017

Národní tým po dlouhém čase využil k únorové přípravě souboj na hřišti vzdálenějšího soupeře. Loni sice ještě za vlády trenéra Karla Brücknera bylo mužstvo na Kypru, nynější africké počasí s dvacetistupňovými teplotami je však skutečnou cestou za fotbalovým teplem, jak si ji vždy přejí trenéři při svém plánování.


Trenér Petr Rada navíc zvolil soupeře, který občas dokáže dělat velké starosti i papírově silnějším soupeřům. Jako varování mu ale mohl stačit pohled do loňské výsledkové listiny soupeře, v březnu totiž Afričané dokázali vyhrát vysoko 4:1 v Bruselu nad belgickou reprezentací.

Přípravné utkání má posílit sebevědomí českého týmu

Pro Čechy začne skutečné fotbalové jaro, až koncem března vyrazí ke kvalifikaci do Slovinska, zápas v Maroku by mohl posloužit k posílení sebevědomí.


Do Maroka chtěl vzít to nejsilnější, co český fotbal v současnosti má, ale ne na všech postech se toho mohl držet. Již přes rok chybí obvyklý kapitán Tomáš Rosický, zranění vyřadila gólmany Petra Čecha s Danielem Zítkou a záložníka Radka Šírla, volno dostal Marek Jankulovski. Na poslední chvíli navíc vypadl ze sestavy také nemocný útočník Martin Fenin, jehož nahradí Roman Bednář. Rada také slíbil, že dá poprvé šanci Luboši Huškovi, Markovi Matějovskému i Tomáši Markovi.

Také pro "Lvy z Atlasu" je středeční souboj generálkou na kvalifikaci MS. Francouzský trenér Roger Lemerre, který se dostal k týmu po neúspěšné kvalifikaci na africký šampionát, má před sebou těžký úkol postoupit na stejný turnaj, po němž touží Češi. Ve skupině se utkají s Kamerunem, Togem a Gabonem, s nímž za měsíc kvalifikaci rozehrají právě v Casablance.Marocká reprezentace je bez některých opor

Ani Maročané ale nejsou bez ztrát, kvůli zranění by prý měl chybět liverpoolský Nabíl Zhar, z podobných důvodů vypadl z nominace také Marván Zimmáma, který hraje ve Spojených Arabských Emirátech.

Zápas začne na stadionu Mohammeda V. ve 20:30 SEČ, přímo jej nepřinese žádná z českých televizí. Reportáž bude vysílat Radiožurnál.

Předpokládané sestavy:

Maroko: Zaza - Básir, Kadúrí, Ilamín, Muaataz - Chardžá, Safír, Hadži, Šamach - Bahá, Hamdáví. 

Česká republika: Drobný - Pospěch, Ujfaluši, Marek, Grygera - Plašil, Matějovský, Kováč, Polák - Baroš, Fenin.

Petr Rada
Petr Rada
Více fotek
 • Petr Rada autor: René Volfík, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/665/66466.jpg
 • Marek Matějovský autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/231/23050.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.