ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Anglie utrácí za fotbalisty, zbytek Evropy šetří

Velikost textu:

Praha - Sportovní týmy se k všudypřítomné krizi staví různě. Například Velká Británie na fotbale vůbec nešetří a jede dál na dluh. Tamní kluby vložily do posil rekordní sumu - v přepočtu 5 miliard korun - a to je víc, než za přestupy utratil celý zbytek Evropy. Ta už razí úsporný trend a hráče si jen půjčuje. Anglické kluby roztočily v zimním přestupním období 160 milionů liber, což je o 10 víc než loni.

Ruský fotbalový útočník
Ruský fotbalový útočník

Jen Andrej Aršavin stál Arsenal přes půl miliardy korun. "Produkt musí být atraktivní a atraktivní bude tehdy, když tam budou atraktivní hráči," vysvětluje fotbalový agent Pavel Zíka. A právě kvůli těmto drahým nákupům zůstávají kluby v červených číslech.

Dvacítka týmů Premier league už dluží dohromady víc než 100 miliard korun. Téměř polovina z toho jsou dluhy Chelsea a Manchesteru United. "Problém je v tom, že se v Anglii utrácí a žije na dluh a spousta klubů je už dneska těžce zadlužených. Dříve nebo později bude někdo muset ty peníze splatit, nebo kluby zkrachují, a to se může týkat i těch největších," soudí sportovní komentátor Jaromír Bosák.

České kluby šetří už teď, a když se objeví zájemce, jsou ochotné prodat kohokoliv, i oporu ze základní sestavy. Slavia se takhle v lednu neváhala zbavit hned čtyř hráčů. Za Necida, Kajčíka, Tavarese a Latku dostala 180 milionů korun. Za nové hráče, kteří je mají nahradit, přitom utratila jen 12.

Prodat hráče je přitom stále těžší. Francouzské, italské, španělské nebo německé kluby jsou teď mnohem opatrnější a každé euro dvakrát otočí, než ho za hráče utratí. Například sparťan Kadlec šel do Bayeru Leverkusen na půlroční hostování. Teprve když se osvědčil, tak ho německý klub koupil.

Evropský přestupový trh by mělo rozhýbat až mistrovství světa, které bude příští rok hostit Jihoafrická republika.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.