ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého rozhodčího Pučka

Velikost textu:

Brno - Bývalému fotbalovému rozhodčímu Lubomíru Pučkovi nevyšla ani poslední šance, jak se zbavit trestu za korupci. Ústavní soud po rok a půl dlouhém zkoumání odmítl stížnost, v níž Puček tvrdil, že justice porušila jeho právo na spravedlivý proces a špatně čin kvalifikovala. Podle ústavních soudců jsou všechny námitky neopodstatněné.

Fotbalový míč
Fotbalový míč
Otevřít galerii
 • Fotbalový míč autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/26/2589.jpg?1199460657
 • Lubomír Puček autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Podle stížnosti by do činnosti fotbalového hnutí neměla zasahovat policie ani soudy. Ovlivnění ligového zápasu prý nelze označit jako "obstarávání věci obecného zájmu", což je jedna z podmínek pro potrestání za korupci. Představa, že stát bude zasahovat do "ryze dobrovolné občanské aktivity" a bude se zabývat tím, zda rozhodčí nebyl podplacen, je podle Pučkovy stížnosti hrozivá.

70 litrů vína byl prý jen žert

Senát Ústavního soudu zaujal opačný postoj. Vrcholový fotbal je prý nejen soukromou věcí klubů a fotbalistů, ale také celospolečenským fenoménem s mnoha ekonomickými souvislostmi a značným dopadem. 

Puček údajně v roce 2003 ovlivnil výsledek zápasu slovenské ligy mezi Banskou Bystricou a Púchovem. Podle policejních odposlechů hovořil asistent rozhodčího Jiří Vodička, jenž byl delegován na utkání, telefonicky s Pučkem. Ten mu údajně slíbil, že ho v Banské Bystrici čeká 70 litrů kvalitního českého vína. Podle obžaloby to znamenalo úplatek 70 000 korun. Puček i Vodička však před soudem shodně prohlašovali, že to byl jen žert.

Puček působil i ve Slavii

Případem se zabýval nejprve havířovský soud, poté Krajský soud v Ostravě pravomocně uložil oběma sudím pokutu 70 000 korun. Trest posléze potvrdil ještě Nejvyšší soud. 

Puček býval označován za nejlepšího českého fotbalového rozhodčího. Poprvé se objevil ve federální lize v roce 1990, osm let figuroval na mezinárodní listině FIFA. V roce 2004 popáté vyhrál Křišťálovou píšťalku pro nejlepšího domácího rozhodčího. Ve stejném roce ukončil kariéru sudího, protože média začala spekulovat o jeho úloze v korupční aféře. Později byl Puček sportovním manažerem Slavie Praha. Po výroku ostravského soudu z fotbalu odešel.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.