ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Slavia se chce důstojně rozloučit s Pohárem UEFA

Velikost textu:
aktualizováno 16. 12. 2008 15:52

Amsterodam - Slavii Praha čeká ve středu v amsterodamské Aréně loučení s fotbalovým podzimem, ale i s Pohárem UEFA. Proti věhlasnému Ajaxu, který se na rozdíl od českého mistra probojoval do jarního pokračování soutěže, bude Slavia bojovat už jen o čest a body do pohárového koeficientu.

Utkání 3. kola poháru UEFA
Utkání 3. kola poháru UEFA
Otevřít galerii
 • Utkání 3. kola poháru UEFA autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Matěj Krajčík v souboji s Youngem z Aston Villy. autor: Kamaryt Michal, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Zápas MŠK Žilina - Slavia Praha autor: Jaroslav Podhorský, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Po třech zápasech je Slavia ve skupině poslední s jediným bodem. Jako jediná ze čtyřiceti klubů navíc nedala v soutěži ještě gól. Ajaxu jde o vylepšení třetího místa, na kterém má stejně bodů jako další postupující celky Aston Villa a Hamburk. Vyšší postavení v tabulce teoreticky zaručí snadnějšího soupeře v osmifinále.

"I když postup je pryč, pokaždé je o co hrát. A hrát na Ajaxu je pro každého prestižní, o motivaci hráčů vůbec nemám strach. Také tam jistě nasbíráme další zkušenosti," uvedl slávistický kouč Karel Jarolím. V jeho týmu vzbuzuje sebedůvěru i loňský výsledek dvojzápasu s Ajaxem v třetím předkole Ligy mistrů. V Nizozemsku tehdy slávisté vyhráli 1:0 a po domácím vítězství 2:1 se poprvé dostali do prestižní soutěže.

Letos se ale Slavia zatím v poháru gólově neprosadila, navíc zřejmě naposledy obleče její dres nejlepší podzimní ligový střelec Necid. Autor 11 zásahů v nejvyšší domácí soutěži by se proto rád rozloučil alespoň brankou. "Jsme v situaci, že by z kluků mohla spadnout nervozita, mohli by hrát uvolněněji a ukázat, že můžeme hrát i s předními evropskými celky vyrovnané souboje," uvedl slávistický kouč.

Jeho tým už dva týdny pouze trénuje, zatímco soupeř nadále hraje nizozemskou ligu. "Hráči měli normální tréninkovou zátěž a nebyl s tím žádný problém," pokračoval Jarolím. S mužstvem naplno trénoval i gólman Vaniak, který ale nemůže ve středu nastoupit. Disciplinární komise UEFA ho potrestala zákazem startu na jeden zápas za vyloučení proti Hamburku, chytat by měl místo něj mladý Jakub Diviš, který přitom ještě nikdy nenastoupil ani v nejvyšší domácí soutěži.

V podobné situaci jako Vaniak je i kouč Jarolím. V duelu s německým celkem byl za protesty a kontakt s asistentem rozhodčího vykázán na tribunu. Na definitivní trest od UEFA zatím čeká, v Amsterodamu mužstvo místo něj povedou asistenti Pavel Řehák s Petrem Vrabcem. "Kluci to zvládnou. Taktiku stanovíme společně před zápasem a potom to bude na nich," řekl Jarolím.

Kromě Vaniaka nebude k dispozici ani rekonvalescent Litteri a také a Volešák, který se léčí se zánětem střev.

Na druhé straně nemůže kouč Marco Van Basten počítat s nejlepším střelcem mužstva Huntelaarem, který je zraněný. "Přesto je ofenzivní síla Ajaxu hodně velká. Útočníci Suárez, Cvitanich a Emanuelson jsou vydatně podporováni záložníky, ale i obránci. Informací máme dost. I když oproti loňsku tým změnil trenéra, způsob hry se prakticky nezměnil," řekl Jarolím.

Ajax je v tabulce nizozemské ligy druhý s tříbodovou ztrátou na vedoucí Alkmaar. Formu má po slabším začátku dobrou, což naposledy potvrdil výhrou 3:0 proti Bredě, kterou zařídili Lindgren, Suárez a Cvitanich. "Zápas předehráli již v pátek, což svědčí o tom, že souboj s námi nepodceňují," doplnil Jarolím.

Tomáš Necid v utkání s Aston Villou
Tomáš Necid v utkání s Aston Villou
Více fotek
 • Tomáš Necid v utkání s Aston Villou autor: Kamaryt Michal, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/510/50999.jpg
 • Martin Vaniak po prohraném utkání autor: Kamaryt Michal, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/511/51004.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.