ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

EK je proti omezování počtu cizinců ve fotbalových klubech

Velikost textu:
aktualizováno 2. 12. 2008 11:19

Biarritz (Francie)/Brusel - Plán šéfů světového fotbalu omezit počet cizinců v klubech a zakázat přestupy do zahraničí hráčům mladším osmnácti let znovu narazil na nesouhlas Evropské komise. Prohlášení, které v pondělí vydali český eurokomisař Vladimír Špidla a jeho slovenský kolega Ján Figeľ, označuje návrhy FIFA za diskriminační a odporující principům Evropské unie.

Logo FIFA
Logo FIFA

Předseda FIFA Sepp Blatter se už delší dobu snaží prosadit takzvané pravidlo 6+5, podle nějž by v základní sestavě klubu vždy muselo nastoupit přinejmenším šest hráčů ze země, v níž je klub doma. Argumentuje tím, že kluby při současném neomezeném pohybu hráčů ztrácejí národní charakter a na fotbalovou globalizaci doplácejí reprezentační mužstva.

Květnový kongres FIFA v Sydney už toto pravidlo schválil s tím, že by mělo začít platit od roku 2012. O víkendu se o jeho prospěšnosti snažil Blatter přesvědčit ministry sportu členských zemí Evropské unie na schůzce ve francouzském Biarritzu a podle agentury Reuters si pochvaloval, že u nich našel pochopení. Výsledkem jednání byla společná deklarace, v níž ministři slíbili, že budou o iniciativě FIFA dál diskutovat.

Evropská komise (EK) však vzápětí reagovala prohlášením, které Blatterovým návrhům nedává velké šance. Komise prý sice chápe obavy FIFA, ale liší se v prostředcích, jak situaci řešit.

"Naše pozice je jasná. Pravidlo FIFA 6+5 je založeno na přímé národnostní diskriminaci a odporuje tak základním principům práva Evropské unie," napsali Špidla a Figeľ, kteří mají tuto problematiku v EK ve své agendě. Zároveň vyjádřili podobně skeptický postoj ke snaze UEFA zakázat přestupy hráčů mladších 18 let do zahraničí. Zákaz, jehož velkým propagátorem je předseda UEFA Michel Platini, označili za nepřímou diskriminaci.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.