ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Sammer o Rosickém: Bylo mi ctí ho trénovat

Velikost textu:

Přivedl ho do bundesligy a dal mu v ní šanci. Trenér Matthias Sammer vítal v lednu 2001 Tomáše Rosického v Dortmundu jako trenér Borussie. Okamžitě na něj sázel, také kolem něj postavil mistrovský tým z roku 2002. Pak se jejich cesty sice rozešly, ale Sammer nikdy nepřestal svého oblíbeného hráče sledovat. Kvůli pracovním povinnostem nemůže na Rosického rozlučku dorazit, tak alespoň na dálku poslal vzkaz: "Tomáši, byl jsi geniální fotbalista, bylo mi ctí tě trénovat." Přímý přenos rozlučky Tomáše Rosického můžete sledovat živě od 17:30 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Matthias Sammer
Matthias Sammer

Na podzim roku 2000 jste se před přestupem Tomáše Rosického sešel v Praze i s jeho rodiči. Proč? Byla to běžná praxe?

"U tak mladého kluka jsem to považoval za správné. Bylo to velmi emotivní, na mamince jsem viděl strach pustit Tomáše ve dvaceti letech do světa. Když jsme se po jednom zápase v Praze setkali, pokoušel jsem se rodičům vše vysvětlit. Pomohl jsem si svým příkladem, kdy jsem jako dvaadvacetiletý odcházel z východního Německa, kde jsem hrál za Dynamo Drážďany, na západ do Stuttgartu."

Jak vlastně Borussia Dortmund Rosického objevila?

"Borussia je už desítky let známá velmi dobrým systémem skautingu hráčů. Nejen těch hvězd, ale také těch mladinkých, z kterých by jednou mohli být skvělí fotbalisté. A tak v roce 2000 přišli naši skauti se jménem Tomáš Rosický. A on se v našem žebříčku posouval nahoru a nahoru, až byl úplně nejvýš. Věděli jsme, že Tomáš je přesně typ, který zapadne do rodinného prostředí Borussie."

Co jste si myslel o tom, když vaši zaměstnavatelé zaplatili za tak mladého cizince rekordní částku?

"Byla to událost v celém Německu, že si Borussia dovolila dát za dvacetiletého hráče 25 milionů marek (v přepočtu 447 milionů korun). V té době šlo o historicky největší přestup do bundesligy, kdy poprvé padla hranice 20 milionů marek. Všichni už víme, že se příchod Tomáše Borussii vyplatil. Herně a nakonec i ekonomicky, protože při jeho odchodu do Arsenalu za něj Dortmund samozřejmě nějaké peníze získal."

Jaké bylo trénovat Rosického?

"To bylo něco parádního. Představovali jsme si, že se Tomáš bude chtít pořád zlepšovat. A on to do puntíku naplnil. Skutečně byla radost s ním pracovat, mít ho každý den na tréninku a vidět, jak se den ode dne zlepšuje. Považuji za privilegium, že jsem ho mohl trénovat, bylo mi ctí."

Jak na vás působil lidsky?

"Tomáš byl skvělý kluk, výborný charakter, čistý člověk, spolehlivý. Ten přechod do západního světa a do velkého fotbalu zvládl skvěle. I přes svůj mladý věk. Okamžitě zapadl, přizpůsobil se, věděl, co si smí dovolit. Svědčí o tom to, že za ním nikdy nebyly žádné průšvihy. Pro mě navždy bude velkým a k tomu sympatickým hráčem."

Nepanovala zpočátku v německých médiích nedůvěra, jestli tak útlý hošík bundesligu vůbec zvládne?

"Zvykl si na ni během pár týdnů, skvěle se integroval, jak bychom řekli dnes. Ale on skutečně hned ukázal, že na bundesligu má, bude pro ni přínosem a oživí ji. Bylo skvělé sledovat, co vždy vymyslí, čím překvapí. Dobře se kolem sebe orientoval, takže jsem věděl, že na sebe dává pozor, a kdyby mu hrozilo nebezpečí, tak že by na to uměl zareagovat. Byl geniální a kreativní špílmachr, který navíc dokázal dávat góly."

přehrát video
Bosák: Rosický si takovou rozlučku s kariérou zaslouží

Rosického kariéru provázela zranění. Nebýt jich, tak…

"… tak bychom se od Tomáše dočkali ještě mnoha dalších skvělých výkonů, zápasů a překvapivých řešení na hřišti. Z těch jeho zranění jsem byl vždy smutný. Ať to bylo v Arsenalu, kde jsem samozřejmě jeho kariéru dál sledoval, nebo v české reprezentaci. Je smutné vidět, jak se souží člověk, který tak miluje fotbal jako Tomáš. Jak je mu líto a bolí ho na duši, že nemůže na hřiště, že nemůže nahrát nebo dát gól."

Protože už jste to zažil, jak náročný je přechod z fotbalové kariéry do normálního života?

"Tak to prostě je. Jedna etapa končí, druhá začíná. Přeji Tomášovi, aby druhá část života byla podobně úspěšná jako ta na hřišti. Vím, že už pracuje v managementu Sparty, takže zřejmě zůstane u fotbalu, což je pro něj jen dobře. Život je krásný a zajímavý i po fotbalové kariéře, tak ať si ho užije."


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.