Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
čtvrtek 13. prosince 2018 Lucie

Strach, slzy a dlouhodobé následky. Fotbalisté Dortmundu u soudu mluvili o útoku

Velikost textu:

Je to už více než rok, co před zápasem Ligy mistrů na autobus Dortmundu bombou zaútočil Sergej W. Fotbalisté Borussie před soudem na celý incident vzpomínali a u výslechů někteří přiznali, že strach a následky mají doposud. Obžalovanému, který se k činu přiznal, hrozí doživotní vězení.

Policie u autobusu Borussie Dortmund po bombovém útoku
Policie u autobusu Borussie Dortmund po bombovém útoku

Fotbalisté Dortmundu loni 11. dubna sotva vyrazili na večerní zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem, když vedle jejich týmového autobusu explodovaly tři nálože. Zranění utrpěl obránce Marc Bartra, který musel být s otevřenou zlomeninou předloktí operován, a také jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Jak se později ukázalo, bylo velkým štěstím, že žádný z fotbalistů nepřišel o život. V bombách totiž byly kovové součástky, z nichž se jedna v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu.

"Měl jsem strach, myslel jsem, že na nás někdo střílí," vzpomínal na útok řecký obránce Sokratis, který na atentát myslí často dodnes. Velmi emotivně svou výpověď před soudem prožíval portugalský obránce Raphaël Guerreiro, který měl podle serveru Der Westen slzy v očích.

"Je to pro mě hodně těžké o tom mluvit," připustil. "Snažím se už na to nemyslet," podotkl také s tím, že po výbuchu zažíval velký strach. Nikdo podle něj nevěděl, co ještě přijde, a všichni byli v šoku.

Brankář Roman Bürki zase uvedl, že po atentátu trpěl poruchami spánku. "Ještě stále se strašně snadno vylekám. Když za mnou někomu něco spadne a je to hlasité, hodně se leknu a jsem naštvaný," řekl. O podobných následcích hovořil už koncem ledna obránce Bartra, který ještě týdny po útoku potřeboval vždy několik hodin, aby mohl usnout.

Devětadvacetiletý útočník Sergej W., který v době útoku pobýval ve stejném hotelu jako fotbalisté, jednal podle obžaloby z chamtivosti a na útoku se snažil vydělat. Nedlouho před ním na burze nakoupil prodejní opce na akcie Borussie Dortmund a spekuloval, že po útoku hodnota akcií klubu klesne. Maximálně podle vyšetřovatelů mohl získat přes půl milionu eur, ve skutečnosti ale vydělal 5872 eur (149 000 Kč).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.