ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

BLOG: Miliarda za hráče? Už žádný problém, nebo přece…

Velikost textu:

O peníze jde až v první řadě. Tak je tomu i ve fotbale. A je asi zbytečné přemýšlet o tom, jestli je to dobře, nebo špatně. Je to zkrátka realita. Hlavně anglická Premier League se hodně rozmáchla. Peníze z vysílacích práv soutěže, která má fanoušky po celé planetě, dělají z klubů boháče a ceny fotbalistů vylétly vzhůru. V zimě padl další rekord v částce za prodej hráčů v Evropě a téměř polovinu z ní zaplatily právě ostrovní kluby.

Coutinho v barcelonském dresu na Camp Nou
Coutinho v barcelonském dresu na Camp Nou

Ty pohnuly celým trhem ještě víc než investice arabských šejků. Nicméně fotbalista v přepočtu za miliardu korun – to byla ještě nedávno rarita. Už není. Jen v zimě přestoupilo za vyšší částku osm hráčů. V zimě se narodil i druhý vůbec nejdražší fotbalový přestup: Philippe Coutinho odešel z Liverpoolu do Barcelony v přepočtu za 3,3 miliardy korun. 

Teď se bude muset FIFA ale hodně snažit, aby udržela kluby ve finanční fair play, tedy pohlídat hospodaření klubů tak, aby jejich výdaje o mnoho nepřesáhly zisky. Kontrola by měla být přísná a tresty jsou jasné – nesplníš, nehraješ evropské poháry. Jen aby se to pak po odvolání těch velkých nezměnilo jen ve vysoké pokuty – které jen ukáží, co si například arabští šejkové v pozicích majitelů klubů mohou dovolit.  

Aby se nedospělo k tomu, že kupování hotových hráčů v tomhle provedení, které v mnoha případech téměř nemá žádný finanční omezovač, už pozbylo hranic. To by jen prohloubilo propast mezi těmi nejbohatšími VIP kluby a zbytkem světa.

Už teď se nůžky rozevřely do míry, která začíná být na pováženou. Myslel jsem na to, že velké kluby si nakoupí tu nejvyšší kvalitu a nebudou muset hvězdy vychovávat. Nebudou potřebovat ani skauty, vyhledávače talentů. Ty hráče, které oni chtějí, totiž nepřehlédne nikdo a oni všechny přeplatí. 

Ale naštěstí tomu tak není. Akademie Barcelony a dalších velkých klubů jedou na plné obrátky. Stejně jako v tuzemských podmínkách Sparta, jejíž mladíci v krátké éře trenéra Davida Holoubka u prvního týmu málem převzali velení, a chvíli to vypadalo hodně nadějně. 

Takže jak je to ve světě fotbalu a ve světě peněz? Jako všude, když se to umí, tak to šlape, když ne, tak ani peníze nepomohou (zeptejte se v Praze na Letné, jak dlouho to trvalo pochopit tam). A když peníze nejsou, o to lépe se to musí dělat i s tím výhledem, že největší talenty zase shrábnou ti velcí. Jenže za ně zaplatí, a když se ty peníze pak dobře zpřevodují… a jsme zase u toho.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.