ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Být s ním na hřišti bylo obohacující, vzpomínají Rosického spoluhráči

Velikost textu:

Nejtalentovanější, nejtechničtější. Tak mluví o Tomáši Rosickém jeho někdejší spoluhráči. Libor Sionko, Vladimír Šmicer nebo Petr Čech se shodují, že být na hřišti s bývalým kapitánem reprezentace bylo obohacují, a litují Rosického zranění. Bez nich by to podle ex-reprezentantů dotáhl ještě dále.

Vladimír Šmicer a Tomáš Rosický v utkání baráže o MS 2006
Vladimír Šmicer a Tomáš Rosický v utkání baráže o MS 2006

"Byl to největší talent, s kterým jsem se měl možnost potkat na hřišti. Samozřejmě talentů byla spousta, ale co se týče dospělého fotbalu, tak on byl největší," řekl někdejší záložník Libor Sionko, který spolu s Rosickým začínal na konci 90. let v A-týmu Sparty.

"Jako mladíci jsme spolu vyrůstali v áčku, byli jsme párkrát spolu i na pokoji. Bylo to už vidět, když přišel jako mladík do áčka, že je správně fotbalově drzý. Hlavně to měl na rozdíl od mnoha talentů v hlavě srovnané," podotkl.

Také Petr Čech považuje Rosického za jednoho z nejlepších hráčů, které kdy český fotbal měl. "Jeden z nejlepších hráčů historie dnes bohužel ukončil kariéru. Bylo mi ctí si s tebou zahrát tolik let za národní tým, ale především to byla radost se na tebe na hřišti koukat. Vše nejlepší do fotbalového důchodu, legendo," uvedl.

Vladimír Šmicer byl u začátků Rosického v reprezentaci. "Když přišel jako mladý do národního týmu, bylo vidět, že je výjimečný. S ním v sestavě jsme byli silnější. Měl vynikající přehled, geniální dotek s balonem, vyhlášenou přihrávku šajtlí. Byl strašně rychlý, rychlejší s balonem než bez něj. U něj to vypadalo, že je to normální a jednoduché, ale ono není. Na takové hráče lidi chodí," řekl Šmicer.

přehrát video
Rosický: Nikdy jsem nepřišel na to, jak dobrý jsem mohl být

Libor Sionko: "Zranění ho srážela. Myslím, že mohl dokázat ještě víc. Věřím, že kdyby byl zdravotně v pořádku, měl by velice blízko ke klubům jako třeba Real Madrid či Barcelona. Bohužel zdravotní problémy on neovlivní."

"Rozhodně to byl jeden z nejlepších spoluhráčů, s kterými jsem hrál. Pro mě byla výhoda, že když jsem udělal pohyb, on to viděl a dal mi přesnou přihrávku," dodal. Také podle Sionka byla radost s Rosickým hrát. "Přihrávku měl výjimečnou, prakticky nedával balony dozadu, ale jen dopředu. Celý život hrál ofenzivně, snažil se vymýšlet. Dokázal vás přesně najít, s ním na hřišti to bylo nesmírně obohacující," vyzdvihl Sionko.

Rosický před návratem do Sparty hrával za Dortmund a Arsenal. "Arsenal je samozřejmě velký klub. Kdyby byl Tomáš zdravý, mohl dosáhnout ještě něčeho víc. Nějaké individuální ocenění, nebo mohl dostat nabídku od top klubu jako Barcelona. Kvalitu na to měl," mínil Šmicer.

"Když to srovnám třeba s Pavlem Nedvědem, tak Rosa na tom byl kombinačně výš, Pavel měl zase lepší fyzickou vybavenost. Nerad bych říkal, kdo byl horší a lepší fotbalista, každý měl jiné přednosti, ale technicky na tom byl Rosa asi nejlíp od nás všech v nároďáku," srovnával Šmicer Rosického s Nedvědem.

REAGOVALY I ZAHRANIČNÍ HVĚZDY:

Per Mertesacker: "Byla pocta s tebou strávit roky v Arsenalu. Jsi světová třída, fantastický a starostlivý parťák a velký přítel. Doufám, že tě brzy uvidím."

Mesut Özil: "Hráči s velkým srdcem, gratuluji ti k velké kariéře. Nyní ti přeji vše nejlepší do důchodu."

Cesc Fabregas: "Hrál jsem s mnoha hráči a mohu říct, že Tomáš byl mezi nejlepšími. Na hřišti prokazoval nesmírnou chytrost a přehled o všech kolem. Bylo ctí hrát po tvém boku, příteli, a fotbal tvým odchodem do důchodu o hodně přichází. Jsem opravdu velmi rád, že mi fotbal dal opravdového kamaráda, jako jsi ty."

Jack Wilshere: "Tomáši, hodně štěstí do důchodu. Bylo pro mě velkým potěším hrát po tvém boku. Vzhlížel jsem k tobě jako k hráči i jako k člověku. Strávili jsme spolu hodně času, bohužel i mimo hřiště. Díky za všechny krásné vzpomínky. Doufám, že u fotbalu zůstaneš jako manažer a že se spolu jednou potkáme."

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.