ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír

Morava chce při volbě fotbalového šéfa ještě jedno kolo

Velikost textu:

Moravská komora přišla s vlastním návrhem na úpravu stanov Fotbalové asociace ČR v otázce volby předsedy. Oproti návrhu české komory schválenému výkonným výborem chce přidat ještě jedno kolo, v němž by rozhodoval součet procentuálního zisku hlasů přítomných delegátů z každé z komor. Prostý součet hlasů přítomných delegátů bez rozdílu komor, jak navrhují Češi, by přišel na řadu až v případném pátém kole.

Valná hromada FAČR
Valná hromada FAČR

V červnu na valné hromadě došlo k patu mezi českou a moravskou komorou a předseda zvolen nebyl. Proto tlačí UEFA i FIFA na úpravu stanov tak, aby se to neopakovalo a předseda byl pokaždé zvolen. Už na konci června se diskutovalo o čtyřech variantách a výbor odsouhlasil návrh české komory, aby ve 4. kole rozhodla prostá většina přítomných delegátů bez rozdílu komor.

To však zvýhodňuje početnější českou komoru. Na poslední valné hromadě bylo 126 delegátů z Čech a 74 z Moravy, přičemž na každé straně jeden chyběl. Na pátečním zasedání v Olomouci proto moravská komora odhlasovala vlastní návrh úpravy stanov, který počítá až s pěti koly volby. "Schválit volbu předsedy ve čtvrtém kole prostou většinu hlasů napříč komorami by byla pro Moravu naprostá sebevražda," uvedl v prohlášení Zdeněk Zlámal, místopředseda FAČR za Moravu.  

"Mám za to, že náš návrh daleko lépe reflektuje rozložení sil v české a moravské komoře. Ani jedna z nich nebude upozaděna a kandidát na předsedu bude muset skutečně hledat podporu v obou komorách," dodal.  

I takový model by podle počtu hlasů na poslední valné hromadě znamenal vítězství kandidáta české komory Martina Malíka, ale dal by moravské komoře, která podporovala druhého z kandidátů Petra Fouska, větší možnost do volby promluvit.  

Otázka procentuálního přepočítávání se řešila už v červnu, tehdy od tohoto modelu však FAČR, UEFA a FIFA ustoupily údajně kvůli složitosti přepočítání hlasů na procenta. "Dostali bychom se do systému, kdy delegát nemá jeden hlas, ale je přepočítán na procenta, což není vhodné a znamenalo by to obrovský zásah do stanov. Proto se k tomu my ani UEFA a FIFA nepřikláníme," řekl tehdy generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.  

Morava rovněž sestavila tým pověřený vyjednáváním s českou komorou tak, aby došlo ke zvolení předsedy. Tým ale už nebude požadovat žádné personální změny týkající se českých zástupců, jako se to stalo na řádné valné hromadě.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.