ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor
Los MS 2018

Kdo proti komu, kdy a kde. O osudu účastníků MS se rozhodne v Kremlu

Velikost textu:

Zraky drtivé většiny fotbalových fanoušků se zaměřují na netradiční místo – na koncertní síň Kremelského paláce v Moskvě. Neodehraje se tu žádné velké utkání, ale o mačích, o kterých se bude ještě dlouho mluvit, se tu rozhodne. V 16 hodin SEČ začne slavnostní ceremoniál losování základních skupin mistrovství světa 2018. Provede jím anglický reprezentant a nejlepší střelec šampionátu z roku 1986 Gary Lineker. Spolu s ním se moderování večera ujme ruská sportovní novinářka Maria Komandná. Přímý přenos vysílá ČT2 a web ctsport.cz.

"Jako hráč jsem měl to štěstí zúčastnit se dvakrát mistrovství světa. Je docela zvláštní stát nyní na jevišti při příležitosti rozlosování šampionátu," podotkl Lineker.

Slavné místo bude patřit slavným. Během večera vystoupí fotbalové hvězdy minulosti i současnosti, jako jsou například Diego Maradona, Gordon Banks, Laurent Blanc, Diego Forlán, Cafú, Carles Puyol, Miroslav Klose nebo Fabio Cannavaro. Zúčastní se také ruský prezident Vladimir Putin.

Kvalifikované celky byly před losem rozděleny do čtyř košů podle říjnového pořadí v žebříčku FIFA. Z nich bude do každé z osmi základních skupin nalosováno po jednom celku. S výjimkou Evropy, která má nejvíc zástupců, se ve skupině nemohou potkat týmy ze stejného kontinentu. Evropské celky mohou být ve skupině nanejvýše dva.

Rozdělení účastníků MS v Rusku do losovacích košů

1. koš: Rusko (65.), Německo (1.), Brazílie (2.), Portugalsko (3.), Argentina (4.), Belgie (5.), Polsko (6.), Francie (7.).

2. koš: Španělsko (8.), Peru (10.), Švýcarsko (11.), Anglie (12.), Kolumbie (13.), Mexiko (16.), Uruguay (17.), Chorvatsko (18.).

3. koš: Dánsko (19.), Island (21.), Kostarika (22.), Švédsko (25), Tunisko (28.), Egypt (30.), Senegal (32.), Írán (34.).

4. koš: Srbsko (38.), Nigérie (41.), Austrálie (43.), Japonsko (44.), Maroko (48.), Panama (49.), Jižní Korea (62.), Saúdská Arábie (63.).

"Už se nemůžu dočkat, až se dozvím, proti komu budeme hrát. Svolám rodinu s přáteli, uděláme si popcorn a budeme to sledovat v televizi," řekl brazilský útočník Neymar. Nad možnými soupeři nespekuluje. "Jsme připraveni postavit se komukoliv. Nikoho se nebojíme. Navíc je to mistrovství světa a jsou tady jen ty nejlepší týmy," prohlásil.

Brazilci neprošli kvalifikací nikterak impozantním způsobem. Z prvních šesti zápasů vyhráli dva. Pak ovšem vystřídal kouče Dungu Tite a vše se v dobré obrátilo. Pod novým trenérem Jihoameričané zvítězili desetkrát, jen dvakrát remizovali a postup se stal jednoznačnou záležitostí.

Němci míří za obhajobou

Bez poskvrny a takřka "v suchém tričku" se na šampionát do Ruska probojovali němečtí obhájci, když v české skupině vyhráli, co se dalo. Neporaženi prošli kvalifikací z Evropy rovněž Belgičané, Španělé a Angličané.

"Nejsem nervózní, nelítá mi puls nahoru a dolů a ani se kvůli tomu nebudím v noci," řekl německý kouč Joachim Löw. "Spíš jsem plný očekávání, protože pro nás mistrovství konečně dostane konkrétní tvář a budeme moci začít s přípravou," dodal.

Před losem je sedmapadesátiletému kouči jedno, jestli Německo bude mít ve skupině Španělsko nebo nováčka z Panamy. Jeho tým totiž pojede na šampionát s jasným cílem - stát se prvním obhájcem trofeje od roku 1962, kdy se to podařilo Brazílii. "Všechno podřizujeme tomu, abychom se v Rusku zase stali mistry světa," prohlásil Löw.

Také Írán prošel dvěma skupinami bez zaváhání a zaznamenal úctyhodnou šňůru 18 duelů bez porážky, přičemž ve 12 utkáních neinkasoval. Na šampionát se probojovalo po letech také Maroko, které v závěrečné kvalifikační skupině v šesti zápasech neobdrželo branku a vyřadilo i silné Pobřeží Slonoviny.

Italové jen diváky

Na šampionátu budou naopak poprvé od roku 1958 chybět čtyřnásobní mistři světa Italové a kvalifikací neprošli ani stříbrní a bronzoví medailisté z posledních dvou šampionátů Nizozemci. Poprvé se naopak představí Island a Panama, zatímco Peru se na turnaji objeví po 36 letech.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.