ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

BLOG: Poslední místo v půlce ligy je polibkem smrti – na 75 procent sestup

Velikost textu:

Čísla nelžou, řekl mi nedávno zlínský kouč Bohumil Páník. S tím se nedá nesouhlasit – tedy pokud nejde o politické debaty, a nebojte, to teď nehrozí. Tady jde o fotbal. O ligu a o udržení v ní. Po víkendu bude totiž nejvyšší tuzemská soutěž v polovině. Do konce bude zbývat ještě patnáct kol. To je ještě spousta bodů, ale podívejte se na to právě řečí čísel za posledních dvacet ročníků.

Připravujeme dokument...
Připravujeme dokument...

Statistiky jasně říkají, že už v téhle fázi ligy je velký rozdíl mezi tím, kdo je poslední a kdo jen o příčku před ním.

Za posledních dvacet sezon se totiž poslední celek po patnáctém kole dokázal zachránit v lize jen pětkrát – sestup tu tedy hrozí pětasedmdesáti procenty. Zatímco týmy, které byly v půlce sezony předposlední, se udržely hned ve třinácti případech, takže na loučení s ligou u nich došlo jen v pětatřiceti procentech. A to už je slušný rozdíl.

Znamená to, že poslední místo po patnáctém kole je něco jako polibek smrti. Pak hodně záleží, co si z toho celek na dně tabulky dokáže vzít. Poučit se z chyb, vyvarovat dalších a taky: mít na to prostředky.

To se zatím podařilo jen Viktorii Žižkov (1999/2000 – 14 bodů), Blšanům (2003/4 – 9 bodů, Mostu (2005/6 – 13 bodů), Příbrami (2012/13 – 12 bodů) a Jihlavě (2013/14 – 12 bodů). Útěk z pásma sestupu s pouhými devíti body v půlce soutěže se kromě Blšan vyvedl i Baníku v sezoně 2011/12, ten byl ale po patnáctém kole předposlední.

Teď má ostravský klub, který po postupu z druhé ligy změnil kouče a pozměnil kádr, šanci prchnout z posledního místa. Na něm je po čtrnáctém kole s osmi body za Slováckem, které získalo jen o bod víc. Baník čeká zápas s Karvinou a případný úspěch by ho mohl zbavit Černého Petra.

Takže je jasné, že v Ostravě bude v sobotu od půl sedmé o co hrát. Už jen pro sebevědomí hráčů je dno tabulky velká zátěž. No, a když k tomu ještě přidáme fakta z nedaleké historie… 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.