ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

BLOG: Teď už s kůží na trh, trenére

Velikost textu:

Má Karel Jarolím zůstat ve funkci trenéra fotbalové reprezentace? To je oč tu běží. Dnes zkušený kouč předloží výkonnému výboru FAČR analýzu a bafuňáři rozhodnou.

Karel Jarolím
Karel Jarolím

Nechci nikomu radit, což je ve fotbale, jemuž alespoň u nás skvěle rozumí každý, kdo si minimálně dvakrát zakopal okresní přebor (a kdo nehrál vůbec, dělá, že kopal přinejmenším I. A třídu), dost nezvyklé. Ale vyjádřit se k tomu musím. To mi zase nedá.

Jarolím chce čas. Je fakt, že mančaft převzal za pochodu. Bývalý kouč Pavel Vrba se tehdy nečekaně rychle vydal za miliony do Ruska a Jarolím přiběhl do funkce těsně před začátkem kvalifikace. Ta nakonec dopadla bledě. Třetí místo za Německem a Severním Irskem nestačilo ani na baráž, takže: neúspěch.

"Když jsme mužstvo přebírali, zbýval nějaký měsíc do startu kvalifikace, řada hráčů skončila. Bylo to hektické a čas hrál proti nám. Teď je času relativně víc, je případně ještě tři čtvrtě roku času na to něco vyzkoušet. Do kvalifikace o EURO by se to mělo stabilizovat," řekl Jarolím po konci kvalifikace, kdy ještě netušil, zda dostane šanci vést tým dál.

Jak vidí jeho působení odborníci? Martin Hyský, bývalý fotbalista a nyní expert ČT, řekl, že v týmu bylo příliš změn a žádná hierarchie. Zkušený kouč František Cipro, jemuž kdysi dělal Jarolím asistenta, dodal, že protočit v kvalifikaci, kdy jde o všechno, 35 hráčů, mu přijde absurdní. Nebyli sami – v různých obměnách tenhle názor rezonuje ve všech hodnoceních.

K tomu se občas přidává podezřívavý tón, proč to Jarolím dělal. A byla to narážka na svět hráčských agentů, který je s fotbalem spjatý stejně pevně jako šéf Slavie Tvrdík s Číňany. Každý reprezentační start totiž v CV fotbalisty podpoří jeho prodejnost a zdvihne cenu – a ve fotbale jde o peníze většinou až v první řadě.

Ale fuj, tohle si přece nemyslíte. Jenže znáte to: na každém šprochu, je pravdy trochu… Doufám, že tentokrát tomu tak nebylo. Ruku za to však nikam, a už vůbec ne do ohně, dávat nebudu.

přehrát video
Sestřih utkání Česko - San Marino

Někdy to v kvalifikaci o Rusko vypadalo, že každý, kdo párkrát slušně zakopal v tuzemské lize, nebo alespoň nastoupil v zahraniční soutěži, měl nakročeno do nominace. Já to viděl většinou jako Jarolímovu reakci na okamžitou formu hráčů, a těch bohužel ve špičkových klubech máme po čertech málo.

Jenže taková rotace v kádru národního týmu taky nevydává jasný signál o tom, co a s kým chce trenér hrát.

Herní projev mužstva, které málem remizovalo s Německem (nakonec 1:2), a byla by to zasloužená plichta, se mi líbil. Horší už to ale bylo třeba v Norsku a v Severním Irsku.

Nicméně kouč mančaft omladil. Kluci jako Jankto a Barák začínají vystrkovat růžky. A co góly? Jan Koller se vrátí sice už jen občas do Smetanovy Lhoty, ale i někde mezi Krmenčíkem a Schickem by mohl jeho střelecký apetit ožít, což by trenérovi dost ulevilo.

Antonín Barák (vpravo) se raduje z gólu v národním týmu
Antonín Barák (vpravo) se raduje z gólu v národním týmu

Nebudu zdržovat, já bych Jarolímovi ještě tu šanci dal. Krmenčík taky říkal, že tým potřebuje čas, aby se ještě víc sehrál, a že to půjde. A teď je chvíle na tom zapracovat. Doba zkoušek skončila. Osa týmu už je snad jasná a širší kádr už by měl být spíš užší.

A pak? Pak už s kůží na trh, trenére.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.