ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Revoluce na MS schválena. Šampionát bude hrát nově 48 týmů

Velikost textu:
aktualizováno 10. 1. 2017 16:45

Curych – Očekávané se stalo skutečností. Fotbalové mistrovství světa bude od roku 2026 hrát místo současných 32 týmů 48. Mezinárodní federace FIFA návrh svého prezidenta Gianniho Infantina jednomyslně schválila na zasedání výkonného výboru v Curychu. Turnaj bude rozdělen do 16 skupin po třech účastnících, celkem se odehraje 80 zápasů.

Slavící fotbalisté Německa
Slavící fotbalisté Německa

Rozšíření světového šampionátu patřilo k hlavním cílům Infantina od jeho únorového zvolení. Současný formát s 32 mužstvy platil od MS ve Francii 1998 a hrát se podle něj bude i příští rok v Rusku a v Kataru v roce 2022.

Členové výkonného výboru vybírali celkem z pěti návrhů. Dva nabízely variantu s 48 účastníky, dva počítaly se 40 účastníky a jeden byl pro zachování aktuálního formátu.

"Musíme vykreslit mistrovství světa 21. století. Fotbal není jen Evropa a Jižní Amerika. Mnohem víc zemí teď bude mít šanci žít svůj sen. Fotbalová horečka v zemích, které se kvalifikují, je ta nejlepší reklama," řekl Infantino.

Vedení českého fotbalu je pro

Rozšíření MS podporovala například Fotbalová asociace ČR nebo i významné osobnosti jako José Mourinho či Diego Maradona. Proti byly některé svazy zejména z Evropy v čele s Německem, podle nichž utrpí kvalita turnaje. "Jsme země, která na mistrovství světa těžko postupuje, takže rozšířený formát se nám samozřejmě líbí," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

"Pro nás je to samozřejmě dobře, to asi nemůžeme mluvit jinak. Představuje to pro nás větší šanci, jak se na mistrovství světa kvalifikovat," doplnil generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

Dva nejlepší celky ze skupin postoupí do dvaatřicetičlenné vyřazovací fáze. Přestože výrazně vzroste počet účastníků i zápasů, turnaj dál potrvá 32 dnů a finalisté během něho znovu odehrají sedm utkání.

Bez remíz?

Zatím se nerozhodlo, jak se 16 nových míst rozdělí mezi jednotlivé konfederace. Evropa měla dosud na MS třináct zástupců. "Mohu jen říct, že každý bude mít o něco víc," podotkl nástupce Seppa Blattera. FIFA se rovněž bude zabývat návrhem, aby zápasy ve skupinách v případě remízy rozhodl penaltový rozstřel.

Zvýšení účastníků sice podle analýzy FIFA přinese menší fotbalovou kvalitu, ovšem nabídne jiné výhody. Kromě rozšíření do dalších zemí také více peněz od sponzorů i z televizních práv. Rovněž by se časy výkopů měly lépe přizpůsobit hlavním mediálním trhům. Zisk by podle analýzy mohl vzrůst až o 20 procent na 6,5 miliardy dolarů (asi 168 miliard korun).

"Těch modelů bylo možných pět, a jediný, který podle nás připadal v úvahu, byla tato varianta s 48 týmy v 16 skupinách. Jednoznačně převládají pozitiva s jediným malinkým negativem, že by se měla malinko rozmělnit ta sportovní část. Ale po zkušenosti z Eura, kde došlo ke zvýšení počtu účastníků na 24, myslím, že ta kvalita nijak moc neutrpěla, takže to nebude tak výrazné. Pozitivum vidím také v tom, že se bude pořád o něco hrát, protože postupují dva," řekl Řepka.

O pořadateli MS 2026 má FIFA rozhodnout až v květnu 2020. Už dříve naznačily zájem hostit šampionát ve společné kandidatuře USA, Kanada a Mexiko, Austrálie s Novým Zélandem, Ázerbájdžán s Tureckem, Kazachstán nebo Maroko.

Na prvním mistrovství světa v roce 1930 se v Uruguayi představilo pouze 13 mužstev, ve Švýcarsku v roce 1954 už o trofej bojovalo 16 týmů. V roce 1982 se závěrečného turnaje ve Španělsku poprvé zúčastnilo 24 zemí a dalších osm národních výběrů přibylo od šampionátu v roce 1998.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.