ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Sadílek si v PSV buduje silnou pozici, rady přijímá od Van Nisterlooije

Velikost textu:

Praha - V Nizozemsku roste po Václavu Černém další velký talent. Michal Sadílek, odchovanec Slovácka, který momentálně hájí barvy PSV Eindhoven, si v sedmnácti letech říká o pozornost tuzemských fotbalových fanoušků. Kreativní střední záložník získal v neděli ocenění pro nejlepšího českého dorostence.          

Michal Sadílek s trofejí pro nejlepšího dorostence roku 2016
Michal Sadílek s trofejí pro nejlepšího dorostence roku 2016

Pomáhá mu i to, že se učí od legend PSV v čele s Markem van Bommelem či Ruudem van Nistelrooijem, kteří v Eindhovenu působí jako trenéři mládeže. "Je to hodně emotivní zážitek. Sledoval jsem je v televizi při Lize mistrů a teď mě znají jménem, běžně se spolu bavíme a dávají mi i individuální tréninky. Jsem s nimi v kontaktu každý den," řekl Sadílek.

Do PSV přišel v srpnu 2015 formou hostování. Po půlroce se však změnilo v přestup na tři roky. Sadílek nejprve vybojoval titul s výběrem do 17 let, nyní už hraje za devatenáctku s hráči o dva roky staršími a nakukuje i do rezervního týmu Jong ve druhé nizozemské lize. Věří, že se mu povede zaujmout natolik, aby mohl nakouknout i do prvního týmu.

"Na každý zápas se chodí dívat trenér áčka Phillip Cocu a sportovní ředitel Marcel Brands, takže mají přehled o každém hráči. Je to velká motivace vidět je v hledišti," prohlásil Sadílek. "V hlavě mám termín, dokdy bych chtěl být v áčku, ale nechám si ho pro sebe. Vím totiž, že je to pořád hodně daleko," dodal.

přehrát video
Nejlepším fotbalovým dorostencem roku je záložník Sadílek

Že si pomalu získává respekt, dokazuje i skutečnost, že jej v klubu přirovnávají k jednomu z klíčových hráčů, mexické hvězdě Andrési Guardadovi. Dokonce po něm obdržel i přezdívku "Stofzuiger" neboli "Vysavač".

"Prý jsme si podobní. Oba jsme takoví čističi. Také mi říkají 'Kleine', jelikož jsem malý. Mám tam kamaráda, italského útočníka, který má naopak skoro dva metry. Takže nám říkají 'Malý' a 'Velký'. Jinak na mě volají 'Mikal' nebo 'Sada'," popsal Sadílek.

Menší vzrůst nepovažuje za handicap. Umí si totiž poradit i s vyššími soupeři. "Menší výška mě nelimituje. Mám dobrou dynamiku a výskok, takže dokážu vyhrát hlavičkové souboje."

Za největší slabinu naopak považuje svou slabší pravou nohu. "Každé tři měsíce máme rozbor s trenérem, kde nám říká naše nedostatky. Tím mým je pravačka. Snažím se, aby byla tak dobrá jako levačka. Naopak mě chválí za moji energii, která strhává celý tým. Málokdy se stává, že bychom prohráli, když nastoupím," uvedl Sadílek.

Už zvládl i holandštinu a v kabině se bez problémů dorozumí. "Jen když s trenérem rozebíráme něco detailně, tak si pomohu angličtinou, ale s klukama se už normálně bavím holandsky," zakončil.

Jde tak ve šlépějích Černého, který se přes mládež Ajaxu probojoval do prvního týmu a patří k oporám reprezentační jednadvacítky. "Vašek byl pro Michala vždy vzorem. Jde si cílevědomě za tím, aby se také prosadil. V PSV s ním počítají a je na nejlepší cestě do prvního týmu," řekl Sadílkův agent David Nehoda, jenž zastupuje právě i Černého.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.