ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Listkiewicze těší progres rozhodčích. Těch skutečně dobrých ale máme málo, prozradil

Velikost textu:

Praha – První půl rok v čele komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR má Michael Listkiewicz za sebou a tak může bilancovat. S výkony podřízených je poměrně spokojen, ale přiznává, že skutečně kvalitních mužů s píšťalkou v Česku moc není. K zlepšení situace a zapracování více mladých sudích by měl sloužit chystaný seminář v Portugalsku, kde budou rozhodčí v rámci tréninku vůbec poprvé řídit i přípravné a soutěžní zápasy.

Předseda komise rozhodčích FAČR Michael Listkiewicz
Předseda komise rozhodčích FAČR Michael Listkiewicz

"Máme za sebou půl roku tvrdé práce. Naši rozhodčí byli úspěšní i na mezinárodní scéně. Chyby byly, jsou a budou, ale spí se mi dobře. Vidím tu velký potenciál a stal jsem se fanouškem české ligy," řekl na tiskové konferenci předseda komise Michael Listkiewicz.

"Ze zápasů na podzim mám dobrý pocit, sudí pískají, co se na hřišti skutečně děje. Neměli vliv na rozložení sil v lize," doplnil místopředseda Petr Mlsna.

Trápí je jen to, že mají poměrně omezený počet kvalitních ligových rozhodčích. Na podzim bylo v první lize využito 16 sudích. "Z toho je šest sedm, kteří mohou pískat úplně každý zápas. Těch opravdu dobrých je málo. Musíme přivést nové. Ale vidím velký potenciál a věřím, že do dvou tří let nebudeme mít vůbec žádný problém," řekl Listkiewicz.

Komise si hodně slibuje od semináře, který se uskuteční 27. ledna až 5. února v Portugalsku. Vedle fyzické a teoretické přípravy tam sudí čeká i praktická zátěž. "Momentálně máme potvrzeno, že naši rozhodčí tam odřídí minimálně dvacet zápasů. Něco takového dosud na seminářích nebylo. Vždy se situace spíše modelovaly," řekl člen komise Roman Hrubeš.

Čeští sudí by měli v Portugalsku pískat přípravné zápasy, duely přípravného turnaje Atlantic Cupu, který bude živě přenášen do televize, ale také zápasy portugalské druhé ligy a juniorské soutěže.

Komise už má naplánovaný i další program rozvoje mladých rozhodčích. "Ti nejlepší s námi pojedou v létě na mistrovství Evropy jednadvacítek, kde budou i trénovat s polskými rozhodčími. Ti, kterým se tam bude dařit, budou pozváni na letní seminář ligových rozhodčích," řekl Listkiewicz.

Dobré výkony na mezinárodní scéně přispěly k tomu, že FAČR dostal možnost zapsat svého devátého asistenta na listinu FIFA. Stal se jím Jakub Hrabovský. Za rok by mohl přibýt i desátý, což je maximum pro jednu federaci. "Navíc sudí Královec a Zelinka jsou na mezinárodní scéně velmi dobře hodnoceni a Královec je mezi sudími, mezi kterými se v Evropě bude rozhodovat o nominaci na mistrovství světa 2018," dodal Mlsna.

Nejvytíženějšími rozhodčími na podzim byli Karel Hrubeš, Jan Jílek a Miroslav Zelinka, kteří odpískali 11 zápasů. Mezi asistenty to byli Jan Paták a Ondřej Pelikán se 14 duely. Všichni se objevili i v druhé lize.

Z méně zkušených sudích komise vyzdvihla zejména Pavla Julínka, jenž odpískal devět zápasů. "A to způsobem, který nebudil žádné emoce. Komise ho vůbec neřešila, což značí velmi dobré výkony," řekl Mlsna.

Naopak nejvíce problémů měl Martin Nenadál, kterému se tři zápasy nepovedly a zápas Liberce se Slováckem výrazně ovlivnil. Komise nad ním ale hůl neláme. "Martin se přes zimu srovná, po pauze se rozjede v druhé lize. Je třeba si uvědomit, že oproti těm nepovedeným zápasům třeba bez větších problémů odřídil vypjaté druholigové utkání Ostrava - Opava," dodal Mlsna.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.