ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Profesionální fotbal jako záruka milionů? Kdepak, většina hráčů finančně strádá

Velikost textu:
aktualizováno 29. 11. 2016 18:27

Curych – Ačkoli jsou fotbalisté často považováni za přeplácené hvězdy bydlící ve velkých domech a jezdící v drahých autech, má podle průzkumu hráčské asociace FIFPro celá řada z nich problémy s nízkou či opožděnou výplatou nebo s ponižováním ze strany veřejnosti. Milionové platy pobírají jen dvě procenta. Život většiny tak má k životnímu luxusu hvězd elitních lig velmi daleko. 

Cristiano Ronaldo slaví titul
Cristiano Ronaldo slaví titul

Podle průzkumu mezi čtrnácti tisíci hráči z 54 zemí Evropy, Ameriky a Afriky bere šedesát procent fotbalistů méně než 2000 dolarů měsíčně (asi 51 tisíc korun). Pětačtyřicet procent si vydělá méně než 1000 dolarů (asi 25 500 korun) a dvaceti procentům přijde měsíčně na účet méně než 300 dolarů (asi 7660 korun). Příjmy přesahující 720 tisíc dolarů ročně (asi 18,4 milionu korun) obdrží jen dvě procenta hráčů.

"Ne každý fotbalista má tři auta. Realita je úplně odlišná od toho, co si fanoušci myslí. Nikomu se nechce věřit, že kluby nerespektují smlouvy a nechtějí platit. To nás frustruje," řekl generální sekretář FIFPro Theo van Seggelen. Kupříkladu na Maltě se výplaty zpožďují u 79 procent hráčů, v Turecku a Rumunsku u 75 procent.

"Pokud hráči nedostanou výplatu tři měsíce, mohou se obrátit k arbitrážní komisi, ale poté musí často čekat i dva roky na rozhodnutí. Proto chceme, aby FIFA snížila pravidlo o neplacení na jeden měsíc. Chceme zajistilt, že budou hráči dostávat peníze včas jako každý jiný pracující," uvedl Van Seggelen. "FIFA by měla suspendovat asociace, které s tím nebudou bojovat prostřednictvím licenčních podmínek," dodal.

Nejnižší platy mají hráči v afrických zemích. V Česku bere méně než 1000 dolarů měsíčně podle průzkumu 35 procent profesionálních fotbalistů. V Itálii jsou to jen dvě procenta. Jedenáct hráčů z české ligy uvedlo, že se jejich měsíční plat pohybuje mezi 30 až 60 tisíci dolary (767 tisíc až 1,5 milionu korun).

Deset procent fotbalistů podle průzkumu zažilo fyzické násilí od fanoušků, spoluhráčů či klubového vedení a 16 procentům bylo vyhrožováno násilím. Fanoušci je nejčastěji zastrašují ve Skotsku a Itálii. Šikanování ze strany klubu v poslední době pocítilo 6 procent dotázaných. Většinou šlo o případy, kdy jim kluby chtěly ukončit smlouvy předčasně nebo je prodat jinam. Přestoupit proti své vůli bylo nuceno 29 procent hráčů.

Nejspokojenější s pracovními podmínkami jsou naopak fotbalisté ve Švédsku, kteří dali tamním klubům známku 4,52 z možných pěti. Následují další severské země Dánsko, Norsko a Island. Česko patří k horším evropským ligám se známkou 3,36.

Změní se fotbalové prostředí k nepoznání? FIFPro je ve vleklém soudním sporu s FIFA. Světové hráčské odbory chtějí ukončit současný přestupový systém, byla by zakázána hostování, zavedl by se strop pro platby zprostředkovatelům a smlouvy by mohly být pro hráče mnohem výhodnější… Přečtěte si více.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.