ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Vrátí se do anglického fotbalu sektory pro stání? Kluby začaly opatrné debaty

Velikost textu:

Londýn – Od tragédie na Hillsborough, kde bylo v roce 1989 v sektoru na stání při zápase Liverpoolu a Nottinghamu ušlapáno 96 lidí, jsou v nejvyšších dvou anglických soutěžích povinná pouze místa k sezení. To by se ale v budoucnu mohlo změnit. Kluby Premier League zahájily debatu o možnosti stání, ale kvůli citlivosti tématu je změna v nedohlednu.

Fanoušci Manchesteru United
Fanoušci Manchesteru United

Zahájením debaty v Anglii reagovali na iniciativu v některých evropských zemích, zejména Německu, kde sektory na takzvané "bezpečné stání" zavádějí. Sekce, kde se dají sklopit a upevnit sedačky, aby mohli fanoušci vstát a vytvářet atmosféru, jež podle mnohých na fotbale při sezení chybí, mají také v sousedním Skotsku na stadionu Celticu Glasgow.

"Vzhledem k tomu, že naší hlavní starostí je bezpečnost, byly kluby pochopitelně opatrné a nedošli jsme k žádnému konsenzu," uvedli představitelé Premier League. Kluby vedení ligy pověřily, aby shrnulo všechny záležitosti týkající se bezpečnosti, fanoušků, technického zajištění a legislativy, a až poté se bude moci o stání dále diskutovat.

Podle všeho by se jednalo o běh na hodně dlouhou trať. Stadiony s místy pouze na sezení jsou povinné ze zákona a ministerstvo kultury, médií a sportu uvedlo, že na současné podobě nic měnit nehodlá.

Proti je také Skupina na pomoc rodinám z Hillsborough. "Byl by to krok zpět. Máme tendenci zapomínat historii. Myslím, že tohle by byl krok špatným směrem, jenž by vedl k dalším a dalším," uvedla zástupkyně organizace Sue Robertsová, jež sama na Hillsborough přišla o bratra.

Naopak podle šéfa Federace fotbalových fanoušků Malcolma Clarkea by bylo "bezpečné stání" výhrou pro všechny. "Chceme vidět fanoušky, kteří chtějí, aby mohli stát ve speciálně označených sektorech, a fanoušky, kteří chtějí sedět, aby jim ve výhledu nepřekáželi stojící lidé," řekl.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.