ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Dánové to budou pořádně řezat, řekl Novák, který už se hecoval se spoluhráči

Velikost textu:

Mladá Boleslav – V české reprezentaci není hráče, který by výběr Dánska znal lépe. Filip Novák totiž už druhý rok kope právě dánskou ligu za Midtjylland, a i když jde jen o přátelák, levý bek souboj bere hodně prestižně. Se spoluhráči z klubu už se hecoval a na duel se hodně těší. Zatím ale netuší, zda vůbec nastoupí.

Filip Novák v zápase proti Norsku
Filip Novák v zápase proti Norsku

"Strašně se těším. Už proběhly hecovačky s klukama v našem klubu, trenérama, fyzioterapeuty. Většinu jejich týmu znám. Těším se a doufám, že to zvládneme," řekl Novák.

V kvalifikaci se sice prosadil do základní sestavy, ale proti Dánsku chce dát trenér Karel Jarolím šanci dalším hráčům a na Novákovo místo čeká Daniel Pudil. Ten by však mohl nastoupit i v záloze. "Neorodoval jsem u trenéra, abych hrál. Je to jen na trenérovi. Je mi jedno, jestli budu hrát, nebo budu na lavičce. Hlavní je, abychom před tou čtyřměsíční pauzou, co nás čeká, potvrdili výhru nad Norskem," ubezpečil, že mu nejde o osobní zájmy.

přehrát video
Kalas: Je dobře, že Jarolím mění sestavu

Trenéru Jarolímovi je připravený pomoci i s přípravou na soupeře. "Když se mě zeptá, tak rád poradím. Znám je a vím, co od nich čekat. Poradím třeba alespoň klukům v kabině, jak se k nim chovat a jak se chovají někteří Dánové," prohlásil šestadvacetiletý levý bek.

Varoval zejména před velkou ofenzivní silou dánského výběru a Nicolaiem Jörgensenem z Feyenoordu Rotterdam a Andreasem Corneliusem z Kodaně. "Oba jsou velmi podobní. Robustní a silové typy, které od míče málokdo odstaví, ale zase nejsou moc rychlí. Na ně si musíme dát pozor. Mají i velmi dobré stopery," dodal Novák.

Právě velká síla v soubojích je prý pro dánský tým typická. "Jsou to severské typy, udělaní hráči, vysocí, fyzicky silní, ale mají i hráče s kvalitou na balonu. Mají i rychlý protiútok. Hrají silový fotbal, ale agresivní," popsal přednosti soupeře. "Budou to řezat naplno, nedají míč zadarmo. Nebude to žádný přátelák ale jízda," uvedl.

Evropským šampionům z roku 1992 se v poslední době příliš nedaří. Chyběli na posledním mistrovství světa i mistrovství Evropy. Z posledních 14 zápasů pak mají na kontě jen čtyři výhry. "Mají velmi dobrý tým, proto mě zaráží, že teď nemají výsledky. Ale je to jen otázka času. Fotbal je pro ně sport číslo jedna. Brzy budou zase hrát na mistrovství Evropy a mistrovství světa," odhadl Novák.

Do Dánska zamířil v létě 2015 z Jablonce a angažmá v Midtjyllandu si pochvaluje. "Udělal jsem výborný krok, že jsem tam odešel. Bylo to za pět minut dvanáct. Teď už bych se ven dostával hůř. Hned jsme hráli Evropskou ligu, nasbíral jsem zkušenosti a sebevědomí," řekl Novák.

Rovněž v Dánsku upravil své životní a stravovací návyky, přešel na tamní způsob života a zapracoval i na nedostatcích ve hře. "Dříve jsem moc souboje nevyhledával, to mi chybělo do portfolia. V Dánsku jsem se naučil být tvrdší hráč. To jsem potřeboval. Také jsem zapracoval na síle. Máme tam podobná měření jako tady u trenéra Jarolíma. Také nám měří svaly a tuky. Ještě že tak, protože jinak bych byl nervózní, jestli tu po měsíci měřením projdu," doplnil s úsměvem.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.