ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

V české lize bude od ledna fungovat videorozhodčí, zatím v testovacím režimu

Velikost textu:

Praha - Do testování videorozhodčích se od ledna příštího roku zapojí i česká liga. Ligová fotbalová asociace (LFA) podepsala smlouvu s FIFA a pravidlovou komisí IFAB a bude používat video v testovacím režimu. Videorozhodčí zatím nebude mít vliv na zápasy, než jeho zavedení definitivně na základě testů odsouhlasí IFAB. Očekává se, že se tak stane nejdříve v roce 2018.

O snaze zapojit se do projektu videorozhodčích LFA uvažovala už od ledna, kdy IFAB dala zelenou testování. V tomto týdnu její představitelé podepsali smlouvu, kterou se LFA k testování zavazuje. "LFA patří k prvním asociacím a je vůbec první východoevropskou, které se k tomu přihlásily," řekl předseda LFA Dušan Svoboda.

"Neznamená to okamžité zavedení videa, ale znamená to spolupráci na vývoji s ostatními účastníky projektu za účelem možného zavedení videorozhodčích v budoucnosti," upozornil ředitel LFA Tomáš Bárta, který má projekt na starosti.

"Po testování IFAB s FIFA a UEFA vyhodnotí, zda bude video přínosem. Pokud se tak stane, tak bude mít česká liga výrazný náskok oproti jiným zemím, které se nepřihlásily," doplnil Svoboda.

Česká liga bude novinku využívat pouze v off-line režimu a hlavní sudí nebude s videorozhodčím propojený komunikačním zařízením. Cílem bude sběr dat, která se odešlou na technickou univerzitu v belgické Lovani, kde bude projekt vyhodnocován.

On-line režim, kdy bude video zapojeno do řízení zápasu, se využije pouze ve vybraných přípravných zápasech. Stát by se tak mohlo už v zimní přípravě.

Největší zkušenosti v zámoří

Video ve fotbale FIFA dlouho odmítala. V lednu však došlo k převratnému rozhodnutí a IFAB dala technice zelenou. Od března dochází k testování, ke kterému se postupně připojuje stále více asociací. Zkušební provoz videa běží například v ligových soutěžích v Austrálii, Německu, Portugalsku, Itálii a v zámořské MLS.

Ve třetí americké lize dokonce došlo ve čtyřech zápasech i na zkušební on-line zapojení rozhodčího. V zámoří mají s videem největší zkušenosti, jelikož je běžnou součástí většiny tamních profesionálních soutěží.

Zatím nejsledovanějším pokusem bylo zářijové přípravné utkání mezi Itálií a Francií v Bari, kdy hlavní sudí Björn Kuipers sice neměl k videu přímý přístup, ale byl propojený komunikátorem s videorozhodčím v přenosovém vozu. Vše sledoval osobně i šéf rozhodčích UEFA Pierluigi Collina. Test si tehdy chválil i prezident FIFA Gianni Infantino, který doufá, že by se video mohlo oficiálně využít už na mistrovství světa v roce 2018 v Rusku.

Ne vždy, jen někdy

Video se má používat jen při sporných situacích při vstřelení gólu, penaltách a udělení červené karty. "Neočekává se stoprocentní odstranění chyb, ale odstranění jasných chyb, které mají vliv na vývoj hry," řekl Bárta.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.