ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Fotbalových akademií je v Česku již osm, výsledky FAČR očekává za šest let

Velikost textu:

Praha - Plán na zavedení fotbalových akademií pro nejtalentovanější mladé hráče představil s velkou pompou tehdejší reprezentační trenér Pavel Vrba koncem roku 2014. Vrba sice už u národního týmu není, když po Euru zamířil za lepším do Ruska, "jeho" akademie však žijí dál. Již rok fungují tyto inkubátory fotbalových nadějí v Plzni a Jihlavě a od letošního září přibylo dalších šest.

Mladé talenty, naděje fotbalového národa
Mladé talenty, naděje fotbalového národa

Každá z akademií je určená pro 25 největších regionálních talentů v obou kategoriích mezi 13 a 15 lety. Základní myšlenkou je nechat trénovat nejlepší hráče pospolu pod dozorem trenérů Fotbalové asociace ČR, nikoliv jako dosud roztroušené po jednotlivých klubech. O víkendech se pak talentovaní fotbalisté vracejí na utkání do svých mateřských týmů. "Smyslem je, že většina klubů není schopna těmto hráčům zajistit takový servis, jako mají v akademii," vysvětluje vedoucí úseku talentované mládeže FAČR Antonín Barák

"Akademici" jsou zařazeni do sportovních tříd, kde mají krom normální výuky i rozvoji pohybové složky a rozvoji fotbalových dovedností. "Vybraným, nejtalentovanějším hráčům bude nabídnut maximální servis. Po stránce vzdělávací, zdravotní, stravovací, kompenzačně-regenerační a samozřejmě také po stránce specifického fotbalového tréninku," upřesňuje Barák.

"Klučina přijede v neděli večer nebo v pondělí ráno do akademie, absolvuje tam celý týden včetně veškeré péče a v pátek odpoledne po škole odjíždí do svého mateřského klubu, kde absolvuje předzápasový trénink a absolvuje o víkendu zápas nejvyšší soutěže a v neděli se opět vrací," popisuje vedoucí úseku talentované mládeže program hráčů akademie. "Kluci sami hovoří o tom, že v akademii mají pravidelně stravu. Mají šestkrát denně jídlo. Je to něco nového. Cítí se tam dobře," doplňuje ho donedávna ředitel komunikace FAČR a nyní už projektový manažer FAČR Ondřej Lípa.

přehrát video
Barák s Lípou: Mladí fotbalisté nemají v klubech takové zázemí jako v akademii

Fakt, že kluby přijdou přes týden o nejlepší hráče, se kterými nemohou trénovat, a vrací se jim jen na zápasy, se především v začátcích projektu nelíbilo některým klubům v čele se Spartou. V Praze však žádná akademie FAČR zatím nevznikla, tak mohou být Letenští v klidu.

Jestli se projekt fotbalových akademií pro hráče mezi 13 a 15 lety ukáže být úspěšným, se podle Lípy uvidí až za několik let. "Diskutujeme o tom, že první výsledky by měly být zřejmé v horizontu let. Není to o tom, že po roce, po dvou budeme znát jména budoucích reprezentantů. Je to o tom, aby se rozvíjel talent a řeklo: 'Ano, hráči jsou lepší a lepší,' mělo to nějaký smysl. A za nějakých pět, šest sedm let zjistíme, že akademie byly správným krokem. My jsme o tom přesvědčeni," říká projektový manažer FAČR.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.