ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Havana byla po 69 letech svědkem přátelského duelu domácích s USA

Velikost textu:

Havana – V roce 1947 to byl podstatně jiný svět. Právě tehdy došlo na Kubě k poslednímu přátelskému fotbalovému utkání domácích s reprezentací Spojených států. Po bezmála sedmi desítkách let nyní oba výběry sehrály další duel. Lépe vyzněl pro hosty, kteří zvítězili 2:0.

Utkání amerických a kubánských fotbalistů
Utkání amerických a kubánských fotbalistů

Spojené státy hrály na Kubě také v roce 2008, to bylo ale utkání součástí "povinné" kvalifikace o postup na mistrovství světa. Vztahy obou zemí byly na dlouhá desetiletí zmraženy politickou situací a přátelský fotbalový zápas s USA se na karibském ostrově uskutečnil naposledy v roce 1947.

Vzájemný duel byl dalším příkladem oteplování vztahů. Navázal na březnové utkání mezi baseballisty Tampa Bay Rays v Havaně s místním národním týmem, jenž se časově kryl s historickou návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě. Byla to první oficiální cesta úřadujícího amerického prezidenta na ostrov od roku 1928.

Pro americký výběr bylo utkání součástí přípravy na finálovou část severoamerické kvalifikace o postup na MS 2018. Svěřenci německého kouče Jürgena Klinsmanna se utkají ještě s Novým Zélandem. Do bojů o šampionát v Rusku vstoupí Američané v polovině listopadu v šlágru s Mexikem, šestičlennou skupinu dále tvoří Panama, Honduras, Kostarika a Trinidad a Tobago.

přehrát video
Američané sehráli v Havaně první přátelské utkání po 69 letech
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.