ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

V říjnu začne soud kvůli ovlivňování zápasů sázkařskou mafií

Velikost textu:
aktualizováno 11. 8. 2016 20:17

Praha – V Praze začal soud s hvězdou českého hokeje a trenérem Vladimírem Růžičkou, obžaloba ho viní z dvojí zpronevěry 250 000 korun určených pro klub HC Slavia Praha. Mnohem častěji než v hokeji se o korupci a sporných penězích mluví ve fotbale; české soudy se chystají v říjnu na projednání aféry spojené s ovlivňováním zápasů kvůli sázkám, ve které je obviněno 18 lidí. A mělnický soud nedávno nepravomocně odsoudil 19 lidí, kteří měli ovlivňovat zápasy v nižších fotbalových soutěžích.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám stála skupina lidí ze Slovenska, která manipulovala také duely slovenské ligy. Asijský sázkař si měl prostřednictvím bývalého fotbalisty vybudovat síť spřízněných českých a slovenských hráčů.

A na Slovensku už tři fotbalisté slovenského klubu Dunajská Streda dostali podmínku a peněžitý trest za to, že se v roce 2013 postarali o to, aby čtyři výsledky zápasů dopadly podle plánů tipovací sázkařské mafie.

V Česku začne kauzu soud rozplétat v říjnu. "Základní rozdíl je v tom, že na Slovensku se pachatelé k trestné činnosti přiznali, kdežto u nás ji popírají," vysvětluje bezpečnostní expert Fotbalové asociace ČR Martin Synecký. Do případu je zapleteno až dvaadvacet lidí z prostředí českého fotbalu. Pokud soud 18 obviněných odsoudí, případ pro ně ještě neskončí. Dohru pro ně bude mít i před disciplinární komisí.

přehrát video
Soudy řeší několik kauz ve fotbale

Fotbalovou asociaci a disciplinární komisi čeká i další kauza, musí se vypořádat s rozhodnutím mělnického soudu, který nepravomocně odsoudil 19 lidí za ovlivňování zápasů v nižších fotbalových soutěžích.

Soud všem obviněným už zakázal na 3,5 roku působení ve fotbale. Podle obžaloby rozhodčí dostávali úplatky v řádu tisícikorun. Podle předsedy disciplinární komise středočeského fotbalového svazu Martina Havla hrozí potrestaným rozhodčím trest zákazu činnosti na tři roky a peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun. "Trestat by se měli nekompromisně, abychom to vymýtili ze všech sportů," dodává.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.