ŠKODA CUP - Česká Kamenice

Scudetto č. 32. Juventus popáté v řadě slaví titul

Řím - Podvaatřicáté v historii se stal italským mistrem Juventus. Bianconeri zajistila pátý titul v řadě prohra Neapole 0:1 na hřišti AS Řím, a matematicky tak již žádný tým nemá šanci Juventus předstihnout. Stará dáma sice začala sezonu po odchodu hvězd velice špatně, od 28. října loňského roku ale neprohrála ani zápas, a zaslouženě tak slaví scudetto.

Slavící hráči Juventusu
zdroj: Reuters autor: STEFANO RELLANDINI

Turínský celek tak jen potvrdil svou dominanci v italském fotbale. Na trůnu je nepřetržitě od roku 2011 a od října neprohrál 25 ligových duelů v řadě, když v nich ztratil pouhé dva body. Pátým titulem za sebou vyrovnala "Stará dáma" rekord italské ligy, který dosud držel AC Turín z let 1943 až 1949 (sérii přerušila válka) a Inter Milán z období 2006 až 2010.

"Vždycky říkám, že se zlepšujete pouze tehdy, když si projdete těžkým obdobím. Když se dívám na naši cestu, jsem ještě pyšnější," uvedl trenér Juventusu Massimiliano Allegri. "Tohle je mimořádně důležitý titul, když si uvědomíte, že je pátý za sebou a také po jakém vývoji jsme k němu došli," řekl osmatřicetiletý gólman Gianluigi Buffon, jenž od svého příchodu do klubu v roce 2001 získal sedmou mistrovskou korunu.

Oslavy Juventusu mohla oddálit jen výhra Neapole, ta však potřetí za sebou venku prohrála. Nevyužila několik svých šancí, navíc José Callejónovi sudí v první půli zřejmě chybně neuznali gól kvůli ofsajdu. Naopak minutu před koncem napřáhl před vápnem belgický reprezentant Radja Nainggolan a technickou střelou k tyči zařídil výhru AS. Římané se tak udrželi v boji o druhou příčku znamenající přímý postup do hlavní fáze Ligy mistrů. Na Neapol nyní ztrácejí dva body.

Šestý AC Milán prohrál 1:2 na hřišti posledního Hellasu Verona, kde vedl od 21. minuty po gólu Jérémyho Méneze. V druhém poločase vyrovnal z penalty Giampaolo Pazzini a teprve o čtvrtém vítězství Hellasu v sezoně rozhodl v páté nastavené minutě gólem z trestného kopu Luca Siligardi. Milán tak ve třech zápasech po odvolání trenéra Siniši Mihajloviče a příchodu Cristiana Brocchiho vyhrál pouze jednou.

Veroně nakonec výhra nebyla nic platná, protože další ohrožený celek Carpi porazil díky trefě Kevina Lasagny z 85. minuty nejtěsnějším rozdílem Empoli a definitivně odsoudil Hellas po třech letech k sestupu.

První poločas v utkání Juventusu na hřišti Fiorentiny se více povedl Juventusu, který také po brance Mandžukiče z 39. minuty vedl. Fiorentině se z řady šancí po přestávce podařilo vyrovnat v 81. minutě, kdy chybu Bonucciho v rozehrávce potrestal přesnou střelou Kalinič. Remízový stav ale vydržel jen dvě minuty, než Juventusu vrátil vedení Morata, který po rohovém kopu dorazil Evrovu sraženou střelu.

Fiorentina i tak mohla získat bod, v 90. minutě si totiž Kalinič došel pro pokutový kop a sám se také postavil k jeho exekuci. Brankář Buffon však zlikvidoval penaltu i následnou dorážku chorvatského útočníka. Kaliničův nepovedený závěr zápasu jen potvrdilo břevno, které jen o chvíli později trefil hlavou z malého vápna.

Inter doma nezačal dobře a už v deváté minutě inkasoval po voleji Cyrila Thereaua. Ještě do poločasu však vyrovnal Stevan Jovetič a černohorský útočník čtvrt hodiny před koncem dokonal obrat. Vítězství "Nerazzurri" ještě v nastavení pojistil třetím zásahem náhradník Éder.

Italská fotbalová liga - 35. kolo:

Inter Milán - Udine 3:1 (36. a 75. Jovetič, 90.+5 Eder - 9. Thereau), Frosinone - Palermo 0:2 (56. Gilardino, 90.+2 Trajkovski), Bergamo - Chievo 1:0 (55. Borriello), Boloňa - FC Janov 2:0 (12. Giaccherini, 63. Floccari), FC Turín - Sassuolo 1:3 (7. Peres - 2. Sansone, 75. Peluso, 90.+4 Trotta), Sampdoria Janov - Lazio Řím 2:1 (20. Fernando, 78. Diakité - 3. Djordjevič), Fiorentina - Juventus Turín 1:2 (81. Kalinič - 39. Mandžukič, 83. Morata), AS Řím - Neapol 1:0 (89. Nainggolan), Hellas Verona - AC Milán 2:1 (72. Pazzini z pen., 90.+5 Siligardi - 21. Ménez), Carpi - Empoli 1:0 (85. Lasagna).