ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Fanoušek Sparty močil na žebrající ženu, příznivci PSV v Madridu zesměšňovali bezdomovce

Velikost textu:
aktualizováno 18. 3. 2016 20:57

Praha/Madrid - S velkými problémy hostujících fanoušků se musela během týdne vypořádávat evropská města. V Madridu v úterý skupina desítek fanoušků PSV Eindhoven zesměšňovala ženy a děti bez domova, ve čtvrtek v Římě byl zase fanoušek Sparty natočen, jak močí na žebrající ženu. Potíže provázely utkání Lazia se Spartou již v Praze. Obě skupiny fanoušků hučely v utkání na Letné na hráče černé pleti Costu ze Sparty a Keitu z Lazia.

Fanoušek Sparty močící na žebrající ženu
Fanoušek Sparty močící na žebrající ženu

Incident sparťanského fanouška se odehrál na mostě k Andělskému hradu před čtvrtečním zápasem, ve kterém si Sparta zajistila postup do čtvrtfinále.

Podle španělského svědka, který incident natočil na telefon, se jednalo o sparťanské fanoušky. Ti podle jeho výpovědi pro španělský deník Marca dále měli napodobovat gestikulací mužovo močení. V záběru je přitom slyšet močícího muže, jak směrem k ženě s českým přízvukem říká: "Proč utíkáš, vole?"

Česká ambasáda v Římě označila videozáznam za odsouzeníhodný, podle ní ale není jasné, zdali se jedná o sparťanské fanoušky, ba dokonce o české občany. "Z tohoto záznamu nevyplývá, že se jedná o občana ČR či fanouška Sparty. V případě potvrzení, že se jedná o fanouška zmíněného klubu, standardně postoupíme tento záznam fotbalovému klubu a klubu fanoušků Sparty k vyjádření," uvedlo velvyslanectví.

"Doufám, že tito takzvaní fanoušci Sparty už nikdy nevkročí na žádný italský stadion," uvedl jeden z kandidátů na římského starostu Roberto Giachetti. "Věřím, že budou brzy identifikováni. Fotbal nemůže být záminkou k tomu přijet do Říma a páchat takové nechutnosti," dodal.

Další z kandidátů Virginia Raggiová uvedla, že šlo o porušení lidských práv. Zároveň prohlásila, že v případě úspěchu ve volbách by se postarala o to, aby "podobná zvířata" už nikdy do Říma nevkročila.

V Římě nemají s hostujícími fanoušky problémy poprvé, loni například opilí příznivci Feyenoordu Rotterdam poničili Fontanu della Barcaccia. Potíže provázely i první zápas Lazia v Praze, po kterém UEFA začala vyšetřovat italský celek kvůli rasistickému chování příznivců a Spartu za použití pyrotechniky.

Skandálním chováním v evropské metropoli se uvedli také příznivci PSV

Sparťanský fanoušek však nebyl jediný příznivec, se kterým v tomto týdnu v jedné z evropských metropolí byly problémy. Skandální chování předvedli také příznivci PSV, kteří houfně zesměšňovali ženy a děti bez domova v centru Madridu.

Lidem bez domova, z nichž podle záběrů kamer byly prakticky výhradně ženy a děti, házeli příznivci nizozemského celku od restauračních stolů mince. Ženy pak za penězi běhaly a chytaly je za hlasitého posměšného a antiimigračního pokřiku fanoušků. Příznivci PSV také výměnou za peníze tyto ženy přiměli k tomu, aby před nimi prováděly kliky a další fyzické úkony.

Chování fanoušků PSV odsoudil ředitel klubu Toon Gerbrands. "Jednání několika jednotlivců poškozuje reputaci celé skupiny. Pokud je najdeme, budou mít vážné problémy a budeme zvažovat, zdali jim nezakážeme vstup, či hůře. Uděláme všechno pro to, abychom našli ty, kteří to dělali," prohlásil Gerbrands.

"Jednali s nimy jako se zvířaty a tyto ženy se pak strkaly a málem bily o mince, zatímco se tito Nizozemci smáli," popsal situaci svědek incidentu Miguel Ángel Rendón, učitel z Cadizu, který zde byl přítomen se svými studenty. "Dávali jim pěticentové mince. Nejhorší ze všeho bylo, když jim na zem házeli kusy chleba," doplnil.

Zdroj: ČT sport, ČTK, Guardian, marca.com, YouTube

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.