ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Svěží vítr či pouze plešoun od losu. Zvolení Infantina vyvolalo rozdílné reakce

Velikost textu:

Praha – Zvolení Gianniho Infantina novým prezidentem FIFA vyvolalo v médiích rozdílné reakce. Zatímco někteří ho považují za svěží vítr v Mezinárodní fotbalové federaci, který na rozdíl od dalších kandidátů není nijak navázán na svého předchůdce Seppa Blattera, jiní zpochybňují, zda má na tuto funkci dostatek zkušeností a politické síly, neboť byl dosud znám hlavně jako hlavní postava losování evropských pohárů.

Prezident FIFA Gianni Infantino
Prezident FIFA Gianni Infantino

"Infantino měl plnou podporu Evropy a slibuje naprostou transparentnost v budoucích volbách pořadatele mistrovství světa, v obchodních smlouvách a odměnách funkcionářům. Jeho zvolení znamená definitivní konec Blatterovy éry. Na FIFA nyní fouká svěží vítr," napsal španělský deník Sport.

Odstup pětačtyřicetiletého Švýcara od Blattera oceňuje i El Mundo. "Gianni Infantino předznamenává novou éru, protože porazil kandidáty, kteří byli favority předchozího prezidenta Seppa Blattera. Také odolal síle arabských peněz. Infantino je propagátorem finančního fair play a je schopen tyto principy přenést i na FIFA, kde se tomu Blatter dosud snažil vyhnout," uvedl španělský deník. "Povedlo se nového prezidenta odtrhnout od Blattera, což by měl být signál nové éry fotbalu," souhlasí Marca.

Plešoun od losu

Objevují se však i názory, že dosavadní generální sekretář UEFA musí nejprve dokázat, že na takovou funkci má. Dosud byl znám hlavně jako moderátor losovacích aktů. "Novým prezidentem FIFA se stal 'Ten plešoun z losu Ligy mistrů', jak mu z legrace říkají přátelé," píše deník AS. "Z televize se rychle dostal do prezidentského křesla a teď je na něm, aby uspořádal strukturu FIFA do nové a transparentní podoby," dodal.

Podobný názor má i El País, podle kterého zatím nejde o silného prezidenta. "Infantino - od losovacích míčků až na trůn," hlásá v titulku. "Švýcar má úkol obnovit otlučený obraz FIFA a zaslouží si čas dokázat, že má na to, aby byl vůdcem světového fotbalu. Jeho úspěch je však práce na vedlejší koleji v Nové Guineji, Nikaragui nebo Kamerunu. Nebude tak silným prezidentem, jako byli jeho předchůdci Joao Havelange nebo Sepp Blatter," míní El País.

Nejčtenější nizozemský deník De Telegraaf zvolení Infantina považuje za signál světu, že to FIFA s přeměnou na transparentní organizaci myslí vážně. "Až budoucnost ukáže, zda je FIFA schopna obnovit samu sebe. S Infantinem ta šance je rozhodně větší než se šajchem Salmánem bin Ibrahímem Chalífou, který je ve vlastní zemi obviňován z porušování lidských práv. Restart FIFA neproběhne na papíře, ale díky správným lidem. A Infantino by měl být tím správným člověkem, protože na rozdíl od předchozího evropského kandidáta Michela Platiniho má čistý štít," napsal De Telegraaf.

přehrát video
Nový šéf FIFA: Velká změna, anebo maskovaný Blatter?
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.