ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Odvolací komise FIFA snížila Blatterovi a Platinimu trest na šest let

Velikost textu:
aktualizováno 24. 2. 2016 20:58

Curych - Odvolací komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA snížila končícímu prezidentovi Seppu Blatterovi a šéfovi UEFA Michelu Platinimu trest za porušení etických pravidel z osmiletého zákazu působení ve fotbale na šestiletý. Pykají za podezřelou transakci dvou milionů švýcarských franků z roku 2011.

Sepp Blatter a Michel Platini
Sepp Blatter a Michel Platini

Platini před pěti lety dostal tuto částku od Blattera, oba tvrdili, že za poradenskou činnost, o transakci ale neexistuje žádný doklad. Etická komise nejprve v říjnu oba funkcionáře na 90 dní suspendovala a v prosinci je potrestala zákazem činnosti ve fotbale na osm let.

Odvolací komise FIFA, která oba 15. a 16. února v Curychu vyslechla, nyní distanc zmírnila. V dnešním prohlášení uvedla, že trest snížila na základě polehčujících okolností, jimiž jsou Blatterův i Platiniho dlouholetý přínos fotbalu.

Michel Platini: "Je to urážlivé, ostudné a politické rozhodnutí. Obvinění proti mně jsou nepodložená a nereálná z hlediska faktů a vysvětlení, které jsem dal během svého slyšení. Použiju všechny opravné prostředky, počínaje CAS. Budu bojovat až do konce, abych ukázal, že jsem nevinný."

Potvrdila však, že se oba dopustili porušení etických pravidel. Šedesátiletý Platini navíc musí do 30 dnů zaplatit pokutu 80 tisíc švýcarských franků (asi dva miliony korun), devětasedmdesátiletý Blatter 50 tisíc franků.

Oba funkcionáři vinu popírají a hodlají se odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS v Lausanne. Platini se kvůli trestu nemůže zúčastnit páteční volby nového šéfa FIFA po odcházejícím Blatterovi.

Korupce ve FIFA

 • 27. května 2015 - Dva dny před kongresem FIFA s volbou předsedy zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA kvůli podezření z uplácení při prodeji vysílacích a marketingových práv. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem.
 • 2. června 2015 - Navzdory korupčnímu skandálu byl do funkce předsedy znovu zvolen Švýcar Sepp Blatter. Čtyři dny po svém znovuzvolení ale dal svou funkci k dispozici.
 • 2. července 2015 - Americké úřady oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání sedmi fotbalových funkcionářů, kteří byli zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem FIFA.
 • 29. července 2015 - Předseda UEFA Michel Platini jako první oficiálně oznámil kandidaturu na funkci prezidenta mezinárodní federace FIFA.
 • 17. září 2015 - FIFA uvolnila ze všech funkcí svého generálního sekretáře Jéromea Valckeho kvůli podezření, že na černém trhu vydělával na prodeji vstupenek na MS v Brazílii.
 • 25. září 2015 - Švýcarské úřady začaly v souvislosti s korupční kauzou vyšetřovat i Blattera kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci, a šéfa UEFA Platiniho, jenž v roce 2011 dostal od FIFA podezřelou platbu ve výši dvou milionů švýcarských franků. Podle Platiniho i Blattera se jednalo o část platby za jeho práci pro federaci z let 1999 až 2002, kdy byl Platini Blatterovým poradcem.
 • 8. října 2015 - Etická komise FIFA pozastavila Blatterovi a Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také Valcke.
 • 15. října 2015 - Všech 54 členských zemí UEFA podpořilo suspendovaného Platiniho na mimořádném zasedání v Nyonu. Zároveň vyšlo najevo, že Platini měl s Blatterem ohledně částky pouze ústní dohodu, nikoli písemný doklad, což bylo v souladu se švýcarským právem.
 • 20. října 2015 - FIFA oznámila, že po dobu Platiniho suspendace nepřijme jeho přihlášku k únorové volbě předsedy federace. Pokud se ale Platini vrátí do fotbalového dění před termínem voleb, bude se moci o post šéfa FIFA ucházet.
 • 26. října 2015 - V souvislosti s Platiniho skandálem vyjádřil výkonný výbor UEFA na poslední chvíli plnou podporu ke kandidatuře na předsedu FIFA svému generálnímu sekretáři Giannimu Infantinovi. Ten byl nakonec v únoru zvolen novým předsedou FIFA.
 • 20. listopadu 2015 - FIFA zamítla Platiniho odvolání proti suspendaci, Platini se kvůli zákazu působení ve fotbale obrátil na mezinárodní arbitráž CAS.
 • 3. prosince 2015 - Švýcarská policie při razii v Curychu zatkla místopředsedy FIFA Juana Ángela Napouta z Paraguaye a Alfreda Hawita z Hondurasu. Celkem bylo z korupce nově obviněno 16 lidí, z nichž pět jsou současní či bývalí členové výkonného výboru FIFA.
 • 11. prosince 2015 - Mezinárodní sportovní arbitráž CAS potvrdila Platinimu zákaz působení ve fotbale na 90 dnů kvůli podezření z korupce.
 • 21. prosince 2015 - Etické komise FIFA rozhodla o tom, že Blatter a Platini nesmějí osm let působit ve fotbale kvůli porušení etických pravidel.
 • 12. ledna 2016 - Platini se odvolal k příslušné komisi FIFA proti osmiletému zákazu působení ve fotbale. Odvolal se i Blatter.
 • 12. února 2016 - FIFA suspendovala bývalého sekretáře Valckeho na 12 let a byl také potrestán pokutou.
 • 24. února 2016 - Odvolací komise FIFA snížila Blatterovi a Platinimu trest za porušení etických pravidel z osmiletého zákazu působení ve fotbale na šestiletý.
 • 2. března 2016 - Platini se proti sníženému trestu odvolal ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS). Požadoval úplné zbavení viny.
 • 9. května 2016 - CAS snížil Platiniho zákaz činnosti ve fotbale z šesti let na čtyři roky. Francouzův právník prohlásil, že Platini rezignuje na post předsedy UEFA.
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.