ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

V Německu prověřují možnou korupci při volbě pořadatele MS 2006

Velikost textu:
aktualizováno 19. 10. 2015 11:41

Frankfurt nad Mohanem - Podezřením, že přidělení fotbalového mistrovství světa v roce 2006 Německu provázela korupce, se začalo zabývat státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle vrchní státní zástupkyně Nadji Niesenové nyní zjišťuje, zda existují důvody pro zahájení vyšetřování.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Mohlo by se jednat o korupci, podvod nebo zpronevěru," řekla Niesenová. "Prověříme podklady, které jsou k dispozici. Ale stojíme na úplném začátku. Žádné vyšetřování ještě nebylo spuštěno. To se stane až v případě, že se potvrdí důvodné podezření," uvedla vrchní státní zástupkyně.

Organizátoři MS v Německu v roce 2006 si podle týdeníku Spiegel v roce 2000 s pomocí peněz z tajného fondu koupili čtyři hlasy při volbě pořadatele, v níž porazili Jihoafrickou republiku 12:11. Tajný fond údajně založil už zemřelý bývalý šéf společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus a mělo na něm být v přepočtu 6,7 milionu eur.

MS 2006 byla, je a bude letní pohádka

Podezření z korupce hodlá prověřit i mezinárodní federace FIFA. Německý svaz obvinění odmítl. Jeho šéf Wolfgang Niersbach navíc oznámil, že vedení podnikne vůči Spiegelu právní kroky.

"Mistrovství světa v roce 2006 byla letní pohádka a ta zůstane bez úhony. Žádné černé fondy nebyly a žádné hlasy se nekupovaly," uvedl Niersbach při otevření muzea německého fotbalu v Dortmundu.

Proč putovalo 6,7 milionu eur na účet FIFA, má objasnit interní vyšetřování. "Zadali jsme to externě jedné renomované firmě," řekl předseda německého svazu.

Podle Spiegelu němečtí pořadatelé získali za peníze podporu čtyř asijských členů výkonného výboru FIFA. V roce 2005 měla být částka vrácena. Odeslání 6,7 milionu eur potvrdil i audit německého svazu s tím, že peníze byly na podporu kulturních programů světové federace. Z účtu FIFA pak ale částka odešla na konto Louise-Dreyfuse.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.