ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan

Zveřejnění platů či omezení funkčního období. Scala navrhl pro FIFA velké změny

Velikost textu:

Curych – K velkým změnám v pravidlech a řádech organizace by mohlo dojít ve vedení FIFA, pokud dojde ke schválení návrhu předsedy auditové komise Domenica Scaly. Ten mimo jiné doporučil, aby došlo k omezení funkčního období na 12 let, byly zveřejněny platy činovníků a také byl rozpuštěn výkonný výbor, který by nahradila rada volená všemi členskými svazy.

Předseda nezávislé auditní a revizní komise FIFA Domenico Scala
Předseda nezávislé auditní a revizní komise FIFA Domenico Scala

Scala změny navrhl v reakci na květnová zatčení devíti funkcionářů a pěti dalších lidí, kteří byli následně obviněni z korupce. Ve stínu aféry dal také k dispozici pozici prezidenta Sepp Blatter, který je v čele FIFA od roku 1998. "Pro budoucnost FIFA jsou reformy nezbytné a já rád přispěju několika nápady, které musí být zcela transparentní," řekl Scala.

Scalovy návrhy však FIFA vůbec nemusí vzít na zřetel, protože si založila vlastní reformní komisi. V jejím čele je bývalý ředitel Mezinárodního olympijského výboru Francois Carrard, kterému Scala návrh na změny předložil minulý týden. K projednání je však může kongresu FIFA předložit také kterýkoliv národní svaz.

Scala však kvůli tomu podporu hledat nebude. "Já sám nemám žádnou rozhodující moc a navíc mě politika nezajímá. Dokument s navrhovanými změnami je veřejně dostupný a federace s ním můžou nakládat, jak chtějí," prohlásil. Sám za nejzásadnější změnu považuje omezení funkčního období.

"V tom, že někteří lidé byli v klíčových funkcích příliš dlouho, vidím největší problém. Když to omezíme, tak výrazně omezíme různé známosti a vazby, které příliš dlouhé působení ve funkcích přináší," prohlásil Scala.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.