Magazín EURO 2024

Pokračovala kvalifikace na světový šampionát ve fotbale

Praha - Zatímco čeští fotbalisté v dnešním kvalifikačním utkání v Polsku nebodovali, konkurenti v boji o postup na mistrovství světa slavili vítězství. Nejbližší soupeř Slovinsko doma vyhrálo 2:0 nad Severním Irskem, když obě branky vstřelilo až v závěru. Slovensko veze tři body ze San Marina za výhru 3:1.

Slovinci potvrdili dobrou formu z posledních týdnů a navázali na remízu v Polsku a výhru nad Slováky. Dnešní duel se Severním Irskem byl dlouho opatrný, vzruch přinesl hlavně souboj Bairda s Dedičem, po němž domácí hráč upadl v pokutovém území, ale penalta se nepískala.

Oba gólové údery si Slovinci schovali až do závěrečné desetiminutovky. Nejprve proměnil v 84. minutě povedený centr Novakovič a vzápětí zvýšil střídající Ljubijankič. Domácí získali ve třech zápasech sedm bodů a na český tým mají před středečním vzájemných duelem v Teplicích náskok šesti bodů.

Slováci si proti amatérům ze San Marina vystačili i bez své největší hvězdy Marka Hamšíka, kterého trenér Weiss šetřil kvůli tomu, aby nedostal žlutou kartu a nepřišel o příští zápas s Polskem. Na výhře nic nezměnil ani fakt, že v 72. minutě dostal stoper Kratochvíl druhou žlutou a následnou červenou kartu.

Obrana San Marina odolávala do 33. minuty, než lobovanou přihrávku Vitteka zužitkoval hlavou Šesták. O chvíli později zvýšil střelou zpoza vápna Kozák, ale ještě do poločasu zdramatizoval duel domácí kanonýr Selva, kterého neubránil bek pražské Slavie Matej Krajčík. Záhy po návratu z kabin však vrátil Slovákům dvoubrankové vedení střídající Karhan hlavou po rohovém kopu.

Další neúspěch v roli trenéra rakouské reprezentace dnes prožil Karel Brückner, neboť jeho svěřenci jen remizovali 1:1 na Faerských ostrovech. Seveřané tak ukončili sérii 21 porážek, která začala v roce 2004.

Další pohromu odvraceli fotbalisté Francie, když v Rumunsku dotahovali dvoubrankové manko. Nakonec vicemistři světa získali alespoň bod za remízu 2:2. Jen bod vezou z Bulharska také mistři světa Italové.

Velké množství zahozených šancí viděli diváci při zápase Skotska s Norskem, které skončilo bezbrankovou remízou. Největší šanci měl debutant ve skotském útoku Iwelumo, ale nedokázal ze dvou metrů usměrnit míč do prázdné branky. Na druhé straně nejvíce zlobil kanonýr John Carew, ale ani on se svými šancemi nenaložil lépe.

Fotbalisté Anglie podle očekávání získali tři body proti Kazachstánu za výhru 5:1. Odpor soupeře však zlomili až v závěrečné patnáctiminutovce, ve které dali tři branky. Dvakrát skóroval útočník Wayne Rooney. Anglie vyhrála všechna tři dosavadní utkání v kvalifikaci.

"Povinné" výhry si připsali i favorizovaní mistři Evropy Španělé, kteří s přehledem zvítězili v Estonsku, a Nizozemci. Do sestavy "tulipánů" se z reprezentačního důchodu vrátil brankář Van der Sar a mohl sledovat, jak si jeho spoluhráči v klidu poradili s Islandem. Výsledek 2:0 zařídili Mathijsen a Huntelaar.

Výsledky:

1. skupina:

Budapešť: Maďarsko - Albánie 2:0 (0:0)

Branky: 48. Torghelle, 82. Juhász. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.). Diváci: 25.000.

Stockholm: Švédsko - Portugalsko 0:0

Kodaň: Dánsko - Malta 3:0 (2:0)

Branky: 10. a 47. Larsen, 29. Agger z pen. Rozhodčí: Paniašvili (Gruz.).

2. skupina:

St. Gallen: Švýcarsko - Lotyšsko 2:1 (0:0)

Branky: 63. Frei, 73. N'Kufo - 71. Ivanovs. Rozhodčí: Batista (Portug.). ČK: 69. Laizans (Lot.). Diváci: 18.000.

Lucemburk: Lucembursko - Izrael 1:3 (1:1)

Branky: 14. Peters - 2. Benajun z pen., 52. Golan, 82. Toama. Rozhodčí: Jegorov (Rus.).

Pireus: Řecko - Moldavsko 3:0 (2:0)

Branky: 32. a 51. Charisteas, 39. Katsuranis. Rozhodčí: Berntsen (Nor.).

Skupina 3:

Polsko - Česká republika 2:1 (1:0)

Branky: 27. Brožek, 53. Blaszczykowski - 87. Fenin. Rozhodčí: Stark - Salver, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Dudka - Kováč. Diváci: 44.000.

Serravalle: San Marino - Slovensko 1:3 (1:2)

Branky: 45. Selva - 33. Šesták, 39. Kozák, 50. Karhan. Rozhodčí: Kever (Švýc.). ČK: 72. Kratochvíl (SR).

Maribor: Slovinsko - Severní Irsko 2:0 (0:0)

Branky: 84. Novakovič, 85. Ljubijankič. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.).

4. skupina:

Helsinky: Finsko - Ázerbájdžán 1:0 (0:0)

Branka: 62. Forssell z pen. Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 22.124.

Cardiff: Wales - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0)

Branky: 43. Edwards, 80. vlastní Frick. Rozhodčí: Vejlgaard (Niz.).

Dortmund: Německo - Rusko 2:1 (1:0)

Branky: 9. Podolski, 28. Ballack - 51. Aršavin. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.).

5. skupina:

Istanbul: Turecko - Bosna a Hercegovina 2:1 (0:1)

Branky: 51. Sabri, 66. Erdinc - 26. Džeko. Rozhodčí: Baskakov (Rus.).

Brusel: Belgie - Arménie 2:0 (2:0)

Branky: 22. Sonck, 38. Fellaini. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.).

Tallinn: Estonsko - Španělsko 0:3 (0:2)

Branky: 34. Juanito, 38. Villa, 69. Puyol. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

6. skupina:

Londýn: Anglie - Kazachstán 5:1 (0:0)

Branky: 76. a 86. Rooney, 52. Ferdinand, 62. vlastní Kučma, 90. Defoe - 68. Kukejev. Rozhodčí: Allaerts (Belg.). Diváci: 89.107.

Charkov: Ukrajina - Chorvatsko 0:0

7. skupina:

Tórshavn: Faerské ostrovy - Rakousko 1:1 (0:0)

Branky: 47. Lokin - 48. Stranzl. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.). Diváci: 1900.

Bělehrad: Srbsko - Litva 3:0 (2:0)

Branky: 6. Ivanovič, 34. Krasič, 83. Žigič. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). ČK: 75. Klimavičius (Lit.). Diváci: 30.000.

Konstanta: Rumunsko - Francie 2:2 (2:1)

Branky: 6. Petre, 17. Goian - 38. Ribéry, 69. Gourcuff. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.).