ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Za rok stavbu stadionu nelze stihnout, říká starosta Varndosrfu

Velikost textu:
aktualizováno 25. 5. 2015 17:30

Varnsdorf - Klub Slovan Varnsdorf nemá podle nejvyššího muže radnice možnost během roku přebudovat svůj městský fotbalový stadion tak, aby vyhovoval podmínkám pro první fotbalovou ligu. Přestavba stadionu je přitom nezbytnou podmínkou pro to, aby Varnsdorf mohl působit v nejvyšší soutěži, kam v neděli postoupil. První rok mezi elitou by sice mohl hrát domácí zápasy v azylu, ale zároveň by se musel zavázat, že do další sezony stihne rekonstrukci stadionu, aby vyhovoval ligovým parametrům.

Fotbalisté Varnsdorfu poprvé v historii postoupili do první ligy, mají však nevyhovující stadion (na snímku)
Fotbalisté Varnsdorfu poprvé v historii postoupili do první ligy, mají však nevyhovující stadion (na snímku)

Předseda představenstva klubu Vlastimil Gabriel v neděli po postupu uvedl, že vedení šestnáctitisícového města ze severočeského pohraničí je přestavbě stadionu příznivě nakloněno. Podle starosty ale není reálné rekonstrukci během jednoho roku provést.

 • "Nemáme ani hotovou projektovou dokumentaci. Po ní by následovalo výběrové řízení na dodavatele a samotná stavba. To prostě nejde stihnout. Z hlediska časových pravidel, která si nastavila fotbalová asociace, nemůžeme nic garantovat," řekl Horáček. Město bude o situaci s klubem jednat zřejmě už tento týden a radní se budou zabývat dostavbou stadionu. "Všechno to ale bude v rovině teorií," krotil starosta města Stanislav Horáček optimismus místních fanoušků.

Aby tým mohl ve Varnsdorfu hrát nejvyšší soutěž, potřebuje stadion kompletní renovaci včetně stavby tribun, zázemí nebo umělého osvětlení. "Nejsem stavař, můj laický odhad je, že náklady by byly minimálně 70 až 80 milionů korun," řekl Horáček. A podle něj není ve finančních možnostech města takto nákladnou stavbu budovat z vlastních prostředků. "Museli bychom hledat vhodné dotační tituly," doplnil Horáček. Město hospodaří s příjmy kolem 200 milionů korun ročně.

S odhadem rozpočtu na rekonstrukci se Gabriel shoduje a plánuje, že se s žádostí o pomoc obrátí i na Ústecký kraj. "Požádáme kraj a FAČR o nějakou ekonomickou pomoc. Na tento kraj se 70 let kašlalo, od nejmenších po největší politiky. Myslím, že by teď politici měli celému regionu pomoci. Ti kluci si to zaslouží," řekl Gabriel.

Podle starostova názoru by fotbalová asociace měla změnit pravidla, aby se do nejvyšší soutěže mohly dostat a především v ní potom zůstat i týmy, které nemají vlastní stadion. "Takováto striktní pravidla, která svaz dal, jsou sice hezká, ale de facto říkají: 'My chceme jen ty, kteří mají stadion hotový,'" dodal Horáček.

 • Stadion Slovanu Varnsdorf
  Stadion Slovanu Varnsdorf autor: Ondřej Hájek, zdroj: ČTK
 • Hlavní tribuna Slovanu Varnsdorf
  Hlavní tribuna Slovanu Varnsdorf autor: Ondřej Hájek, zdroj: ČTK

Pokud by byla přestavba stadionu zajištěna, je klub předběžně domluvený s Jabloncem, že by na jeho hřišti mohl hrát domácí zápasy po dobu roční výjimky. Obě města od sebe dělí asi 60 kilometrů.

Klub počítá s tím, že by hrál ligu s rozpočtem okolo 30 milionů korun. "Hrajeme druhou ligu se 17 miliony. Myslím, že podpora od STESu je osm milionů, plus máme slíbené další dva až tři miliony. To je 28 milionů, do těch třiceti se dostaneme. Myslím, že s tím jsme schopni ligu hrát," uvedl Gabriel.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.