ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav
Synot liga

Fotbalista roku vzejde z trojlístku Kadeřábek, Lafata, Škoda

Velikost textu:
aktualizováno 24. 5. 2015 18:53

Praha - Nejlepším fotbalistou české ligy za sezonu 2014/15 se stane jeden z trojice Pavel Kadeřábek, David Lafata a Milan Škoda. Dvojice sparťanů a útočník Slavie jsou v nominaci na hlavní cenu, která bude vyhlášena 31. května. O cenu pro trenéra roku se ucházejí Miroslav Koubek z Plzně, Jaroslav Šilhavý z Jablonce a Pavel Tobiáš z Příbrami.

Slavící Pavel Kadeřábek ze Sparty
Slavící Pavel Kadeřábek ze Sparty

Ligová fotbalová asociace, která anketu pořádá na základě hlasování novinářů, trenérů a kapitánů profesionálních klubů, již vyhlásila i vítěze na jednotlivých postech. Nejlepším gólmanem byl stejně jako loni zvolen plzeňský Matúš Kozáčik, který jednoznačně porazil Vlastimila Hrubého z Jablonce. Pod titul Viktorie se mimo jiné podepsal 14 čistými konty, nejvíce ze všech ligových brankářů. "Letos je toto ocenění pro mě ještě cennější než loni, protože jsem mohl pomoci Plzni k titulu," řekl Kozáčik. "Vážím si toho, protože konkurence mezi brankáři je veliká. Ve Spartě chytají skvěle Bičík se Štěchem, v Teplicích je Grigar a jsou tu další skvělí brankáři. Těžko mezi nimi vybrat nejlepšího," dodal.

S velkým náskokem obhájil loňský triumf mezi obránci také pravý bek Sparty Kadeřábek. Ten si ocenění vysloužil i za podporu ofenzivy, když z kraje obrany vstřelil tři góly a na sedm přihrál a patřil mezi nejproduktivnější obránce. Pouze jablonecký Filip Novák byl s 10 góly a dvěma asistencemi produktivnější.

Záložník Bořek Dočkal
Záložník Bořek Dočkal

Nejtěsnější bylo hlasování mezi záložníky, kde sparťan Bořek Dočkal o pouhé dva body porazil Daniela Koláře z Plzně. Dočkal, který kromě 10 vstřelených gólů na dalších 10 přihrál, zároveň získal cenu Chance Index pro nejkreativnějšího hráče ligy. Podobně těsný byl souboj mezi útočníky, kde autor 18 ligových gólů Škoda o šest hlasů porazil Lafatu (19 branek) a znemožnil mu obhajobu loňského triumfu v anketě. 

"Moc si toho vážím. Na podzim jsem ani nepomyslel na to, že bych s Davidem Lafatou sváděl boj o korunu krále střelců, a už vůbec, že budu nejlepším útočníkem. Já bych osobně dal hlas spíše Davidovi," prohlásil Škoda, který je i v nominaci na hráče sezony. "Uvidíme, ale moc nevěřím, že to mohu vyhrát," dodal.

přehrát video
V nominaci na hráče sezony jsou Kadeřábek, Lafata a Škoda

Za týden na Galavečeru budou vyhlášeni také cizinec a objev roku. Mezi zahraničními hráči se o cenu ucházejí plzeňští Kozáčik s Aidinem Mahmutovičem a Jean-David Beauguel. Francouzský útočník Dukly je v nominaci i na objev sezony společně s Alešem Matějů z Příbrami a Michalem Trávníkem ze Slovácka.

Oznámen bude i vítěz novinářské ankety Zlatý míč ČR, v níž se mezi tři nejlepší dostali sparťané Kadeřábek, Dočkal a Lafata, kteří v konkurenci všech českých hráčů včetně krajánků získali nejvíce hlasů. Vůbec poprvé v historii ankety tak Zlatý míč získá hráč z české ligy a skončí pětileté panování Petra Čecha.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.