ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Česká policie nemá na zahraniční fotbalové výtržníky účinné páky

Velikost textu:

Praha - Tuzemská policie nemá nástroj, který by jí umožnil zahraniční fotbalové výtržníky zastavit hned na hranicích a do země je vůbec nevpustit. V případě agresivních Chorvatů, kteří v Praze řádili ve čtvrtek, měla varovné informace o konkrétních lidech. Avšak zadržet je ještě před tím, než něco provedou, nelze. Muži zákona tak museli čekat, až chuligáni zaútočí.

Chorvatský fanoušek
Chorvatský fanoušek
Otevřít galerii
 • Chorvatský fanoušek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/5/446/44589.jpg?1223056953
 • Chorvatský fanoušek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Chorvatský fanoušek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Chorvatští rowdies v kotli na stadionu Sparty připomínali řádění divoké zvěře. Na Staroměstském náměstí před tím bez zábran útočili na kohokoli, včetně těžkooděnců. Házeli na ně židle, sklo i pyrotechniku. Výsledkem bylo devět zraněných chuligánů a sedm policistů.

Další kapitola jejich českého dobrodružství se odehrála v Táboře na čerpací stanici. Tam kradli cigarety, prezervativy a piva a ujeli bez placení. Nakonec byli dopadeni policejními těžkooděnci, kteří je donutili zaplatit a udělili jim pokutu.

Do Česka se tito lidé dostávají bez problémů, a po městě se pak prohánějí ozbrojeni baseballovými pálkami, kovovými tyčemi a boxery. Přestože čeští policisté věděli o konkrétních rizikových fanoušcích, zatknout je dřív, než porušili zákon, nemohli. "Policie musí postupovat podle zákonů a nemůže někoho postihovat nebo omezovat na svobodě jenom proto, že je fanouškem určitého sportovního klubu," dodává mluvčí Policie ČR, Praha Iva Knolová.

Přitom například v Anglii ale i třeba při velkých fotbalových šampionátech si policisté s chuligány dokáží poradit předem, dřív než začnou řádit. "Policie předá informace soudu, který vysloví zákaz vstupu na stadión nebo zákaz vycestování," vysvětluje David Janda, šéf protiextremistického oddělení PČR.

Na podobnou praxi Česko zatím čeká. Výměna policejních informací se zahraničím a vzájemná pomoc dosud funguje jen v Schengenském prostoru, a i proto byli policisté proti Chorvatům zpočátku bezmocní. "Pro nás toto musí být inspirací, jak uzavřít obdobné smlouvy a umožnit obdobné sdílení informací i se zeměmi, jako je např. Chorvatsko," soudí ministr vnitra Ivan Langer.

Jedinou ochranou před fotbalovými chuligány tedy stále zůstává masivní nasazení policistů, a tedy i milionové náklady na zákrok. Policejní manévry čekají Prahu i v pondělí, kdy se odehraje derby Sparta Slávie, nemají být ale tak masivní.

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.