ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Sporný osud dotace. Ostrava podezírá Baník z podvodů

Velikost textu:
aktualizováno 22. 4. 2015 13:51

Ostrava - Vedení Ostravy podezírá fotbalový klub Baník Ostrava ze zneužití dotace. Obrátí se proto s podnětem k prošetření na okresní státní zastupitelství. V roce 2013 klub získal od města dotaci na podporu mládeže do 26 let ve výši 20 milionů korun, kontrola však ukázala, že část prostředků byla použita neoprávněně.

Stadion Bazaly
Stadion Bazaly

"Kontrolní orgán, což je odbor interního auditu a kontroly, zkonstatoval, že asi 355 000 korun bylo využito v nesouladu s dotačními podmínkami a vyzval klub k úhradě," uvedl náměstek primátora Lumír Palyza (ČSSD). Podle něj s ohledem na skutečnost, že se jedná o vysokou částku, i vzhledem k názoru odborníků se město rozhodlo obrátit na okresní státní zastupitelství, aby posoudilo, zda se nejedná o dotační podvod.

"Podle podkladů, které jsme dostali, se nakupovaly například příbory na sekretariát, nosiče mobilních telefonů do aut, platily se pohonné hmoty lidem, kteří s klubem nemají nic společného nebo letenky pro zaměstnance cizích firem do zahraničí, kam Baník jezdil na soustředění. Jednalo se o novináře," řekl náměstek.

Klub počká až na uvážení policie, zda se vůbec bude tímto podnětem zabývat. "U celého procesu od podání žádosti až po vyúčtování byli zástupci magistrátu, kteří průběžně kontrolovali vyúčtování dotace a neshledali žádné chyby, což potvrzuje protokol, který máme k dispozici," uvedla mluvčí Baníku Regina Jandová.

Podle Palyzy byla kontrola plánovaná a město její výsledky překvapily. Rozhodlo se proto, že kontrolovat se bude i čerpání dotací u jiných subjektů. Klub podle Palyzy sporné peníze již městu vrátil.

Problémy s dotacemi na mládež

Městské zastupitelstvo počátkem března odmítlo podpořit Baník při rozdělování dotací na vrcholový sport a nepřiznalo mu zhruba patnáctimilionovou podporu. Vedení Ostravy to zdůvodňovalo tím, že klub nesplnil při podávání žádosti jednu z podmínek, kterou je bezdlužnost vůči městu. Klub dlužil městu přes 800 000 korun za pronájem stadionu Bazaly. Tento závazek sice dodatečně vyrovnal, ale dotaci přesto nezískal, protože v době podání žádosti podmínku bezdlužnosti nesplňoval.

Klub tehdy avizoval, že bude usilovat o mimořádnou dotaci osm milionů korun, o niž nakonec požádal. "Obdrželi jsme žádost na osm milionů korun na mládež na půlrok. Rozhodli jsme se dát do zastupitelstva materiál, který by mládež, to znamená sportovce ve věku od šesti do 21 let, podporoval částkou čtyři miliony korun," uvedl Palyza. Definitivní slovo mají zastupitelé, kteří zasednou příští středu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.