ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola

Pohár UEFA čeká velké změny, pořadatel fotbalového Eura se nemění

Velikost textu:
aktualizováno 26. 9. 2008 14:56

Bordeaux (Francie) - Výkonný výbor UEFA na svém zasedáním rozhodl o radikálních změnách pro Pohár UEFA. Ten se od příští sezony bude hrát pod novým názvem, s novým logem a v novém formátu. Soutěž, nazvaná Evropská liga, bude mít centrální prodej televizních a reklamních práv, tak jako je má Liga mistrů. To by mělo výrazně zvýšit příjmy jednotlivých účastníků. Výbor dále rozhodl, že ponechá pořádání mistrovství Evropy Polsku a Ukrajině.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Otevřít galerii
 • Ilustrační foto zdroj: uefa.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/95/9441.jpg?1203620784
 • Rozestavěný fotbalový stadion na Ukrajině autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/5/431/43030.jpg?1222368526

Ve dvanácti čtyřčlenných skupinách budou hrát soupeři každý s každým dvakrát, doma a venku, nikoli jen jednou jako dosud. Dva nejlepší z každé skupiny postoupí do vyřazovací fáze, kde se k nim připojí osm klubů z třetích míst ve skupinách Ligy mistrů.

Přiblížení Lize Mistrů

Mezi příjmy z Ligy mistrů a z Poháru UEFA je v současné době propastný rozdíl. Zatímco Manchester United jako poslední vítěz Champions League vydělal 43 milionů eur, čtyřicet účastníků Poháru UEFA si rozdělilo dohromady 37 milionů.

Ze zákulisí jednání také pronikla informace, že finále Ligy mistrů v roce 2011 bude v londýnském Wembley. Původně tam měl být nejlepší klubový tým Evropy korunován už o rok dřív, ale nakonec dostal přednost madridský stadion San Bernabeu, protože britská vláda trvala na tom, že prémie za vítězství bude zdaněna na ostrovech.

Přitom UEFA trvá na tom, aby se odměny zdaňovaly v zemích, kde jsou kluby doma. Spor se prý již podařilo vyřešit, i když definitivní to bude až po prosincové schůzce obou stran.

Polsku a Ukrajině Euro zůstává

Polsko a Ukrajina si uchovaly právo uspořádat fotbalové mistrovství Evropy v roce 2012. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor Evropské fotbalové unie na svém zasedání v Bordeaux, zároveň však pořadatelům uložil, aby zrychlili tempo příprav. Představitelé UEFA také odhlasovali rozšíření počtu účastníků mistrovství Evropy ze 16 na 24 počínaje rokem 2016 a novou podobu Poháru UEFA, která tuto soutěž víc přiblíží lukrativnější Lize mistrů.

Obě východoevropské země získaly právo spolupořádat Euro loni v dubnu, kdy při hlasování ve výkonném výboru porazily Itálii 8:4. Počátek příprav však provázely problémy, Platini letos obě země dvakrát navštívil a pořadatele varoval, že mohou o šampionát přijít, pokud si nepospíší s výstavbou stadionů a vylepšováním infrastruktury.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.