ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš

Desítky lidí si připoměly fotbalovou legendu Josefa Bicana

Velikost textu:

Praha - Přesně v poledne si desítky lidí připomněly nedožité 95. narozeniny fotbalové legendy Josefa Bicana. Fotbalový klub Slavia Praha s pomocí rakouských kolegů uspořádali pietní akt u jeho hrobu na pražském Vyšehradě. Stalo se to vůbec poprvé od jeho smrti před sedmi lety.

Legendární hráč pražské Slavie Josef Bican
Legendární hráč pražské Slavie Josef Bican

Miláček fanoušků, nejlepší střelec všech dob a fotbalová legenda, to vše byl Josef Bican. Narodil se ve Vídni před pětadevadesáti lety do rodiny chudého dělníka. "Můj muž byl velký charakter, z chudého kluka vyrostl nádherný člověk. On se nenechal ponížit," vzpomíná na svého muže Jarmila Bicanová.

Uctít jeho kvality přišly na vyšehradský hřbitov desítky lidí. U hrobu s jeho bustou si připomněli Bicanovu životní dráhu a fotbalový um. Pietní akci ocenila hlavně manželka Jarmila. Mrzelo ji ale, že dosud k jeho hrobu lidé moc nechodili: "Bolí to, když jsem sem chodila sama a nikdo tady nikdy nebyl, ani kytička," poznamenává.

Podle spoluhráčů neměl Josef Bican v oblasti fotbalu žádnou slabinu. O jeho útočných kvalitách mluví vstřelené góly, za život jich dal přes pět tisíc, v dresu sešívaných 417 a celkem čtyřikrát dokázal v jednom zápase vsítit sedm branek. Fotbal se naučil ve vídeňských klubech, v roce 1937 přestoupil do pražské Slavie. Pomohl ji k pěti domácím titulům a Středoevropskému poháru.

Během piety zaznělo, že by se nový slavistický svatostánek v Edenu mohl jmenovat právě po něm. Modla slávistických fanoušků zemřela v 12. prosince roku 2001.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.