ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Ligový podzim – méně gólů, méně diváků, ale drama na špici

Velikost textu:
aktualizováno 1. 12. 2014 20:25

Praha – Viktoria Plzeň potřetí v historii přezimuje na prvním místě tabulky. Hřát ji může fakt, že předchozí úspěšné podzimní části sezony v letech 2010 a 2012 nakonec proměnila v tituly. V těsném závěsu je ovšem Sparta a nic nevzdává ani třetí Jablonec. A jak hovoří čísla? Podzimní část sezony byla celkově na góly výrazně chudší než předchozí ročníky. Týmy dohromady nastřílely 327 branek, o 50 méně než před rokem. Nepotvrdil se ani trend rostoucí návštěvnosti, na zápasy chodilo v průměru o 350 fanoušků méně než v minulém ročníku.

Slavící hráči Plzně
Slavící hráči Plzně

"Česká nejvyšší soutěž má nespornou kvalitu. Myslím si, že do finálního pořadí promluví i někdo další a i na opačném pólu tabulky je zajímavých a překvapivých výsledků celá řada. Z hlediska divácké atraktivity máme co nabídnout," uvedl ve Sportovních zprávách místopředseda FAČR Dušan Svoboda.

Přesto návštěvnost oproti loňské sezoně klesá. "Jednou z věcí, které se na tom podepsaly, je, že sestoupila Sigma Olomouc, která v návštěvnostech dlouhodobě patřila k vysoce nadprůměrným klubům. Negativní dopad měl v prvních kolech i bojkot fanoušků Baníku Ostrava. Když to srovnáváme po jednotlivých klubech, průměr je výrazně ovlivněn i návštěvností v Teplicích," vysvětlil Svoboda.

Souboj tria?

Plzeň uspěla jak proti Spartě, tak i v obou utkáních s Jabloncem. Viktoria ziskem 38 bodů předvedla svůj druhý nejlepší výkon v historii; jen v roce 2010 získala ještě o tři body více. Nevyvarovala se však ani zbytečných zaváhání, jakými byly porážky na Slavii a v Jihlavě. Podobné ztráty by se jí mohly na jaře vymstít, zvláště když odvetu se Spartou odehraje na Letné.

Pražané podzimní šlágr s Plzní prohráli po poměrně jednoznačném průběhu, jinak si však vedli v prvních 16 kolech velmi dobře. Na lídra ztrácejí pouhý bod. Navíc zvádli i mnohdy ošemetnou dvojkombinaci s Evropskou ligou. Dařilo se jim zejména díky velmi dobré defenzivě. Sparťané inkasovali jen sedm branek, přičemž pouze v letech 2006 a 2002 dostali ještě o gól méně. Proto jim nevadilo, že během podzimu nastříleli o 15 branek méně než v minulé, mistrovské sezoně.

Na podzim se gólové hody nekonaly. S průměrem 2,55 branky na zápas se tento ročník nevešel ani mezi desítku gólově nejbohatších podzimů. Vedle Sparty na vstřelených gólech výrazně ubraly zejména Teplice a Mladá Boleslav.

Nejhorší útok s 12 góly měly společně poslední Hradec Králové a paradoxně Ostrava, která zásluhou kvalitní defenzivy přezimuje na pátém místě. Svým umístěním se Baník postaral o jedno z největších překvapení podzimu společně s Jabloncem, který se pod trenérem Jaroslavem Šilhavým po letních výrazných změnách rychle sehrál, s 33 body si vytvořil historické maximum a prohrál jen s Plzní a Spartou. A mohl být na tom ještě lépe, kdyby v posledním kole nepodlehl Viktorii po gólu v nastavení.

Tuhý zápas o záchranu

Naopak druhý z podještědských celků Liberec je největším zklamáním. Zatímco v minulé sezoně hrál v jarní fázi Evropské ligy, tentokrát poprvé v historii přezimuje na sestupové pozici. Doplatil zejména na malou efektivitu v koncovce a také na zranění důležitých opor Pavelky či Frýdka. Slovan tak jde ve šlépějích Sigmy Olomouc, která v minulé sezoně rovněž zabředla do sestupových bojů; Hanáci se z nich tehdy už nedostali a spadli do druhé ligy.

Těžký boj o záchranu čeká i nováčka z Hradce Králové, který se celý podzim potýkal s problémy v koncovce a až v posledních třech kolech si vylepšil už téměř beznadějnou situaci. I tak ale 11 bodů po podzimu je pro něj druhý nejhorší výkon v klubové historii. V klidu však nemohou být ani týmy ze středu tabulky. Vždyť i šesté Teplice mají na sestupové příčky náskok jen šest bodů.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.