ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

FAČR rozjíždí projekt krajských fotbalových akademií, ale bez propojení s kluby

Velikost textu:

Zbiroh (Rokycansko) – O fotbalové talenty by se měly v blízké budoucnosti starat mládežnické akademie, jež ve spolupráci Fotbalové asociace ČR, krajů a ministerstva školství začnou fungovat od září. V Praze, Plzni, Brně a Ostravě by měly vzniknout fotbalové třídy po 25 vybraných nejnadanějších fotbalistech z osmých a devátých tříd. Na rozdíl od obvyklého modelu nejsou akademie navázané na konkrétní kluby.

Juniorští fotbalisté
Juniorští fotbalisté

Smyslem akademií je podle reprezentačního kouče Pavla Vrby podchytit nejnadanější mladé fotbalisty, kteří jsou zatím v místních klubech, mnohdy bez špičkových trenérů. Děti by přes týden chodily do jedné školy a měly společné tréninky s profesionálními trenéry. Od pátku do neděle by se hráči vraceli domů ke svým mužstvům.

Dosud přitom bylo zvykem, že se školami spolupracují konkrétní celky, jejichž hráči tak trénují neustále pohromadě. Je otázkou, jak se budou kluby zejména v Praze, kde je největší konkurence, smiřovat s tím, že by se neměli jejich nejtalentovanější hráči připravovat se zbytkem týmu. 

Na krajské akademie by postupně měly navazovat dvě národní akademie pro největší talenty a akademie jednotlivých klubů. Krajské akademie by ale podle Vrby neměly být přímo svázané s konkrétními kluby. "Podle nás je momentálně největší problém v amatérském fotbalu. Chceme peníze hlavně investovat do mládeže, abychom zastavili propad, který momentálně u mládeže máme," řekl trenér.

Po prvních čtyřech zkušebních akademiích by od září 2016 mohly být ve většině ostatních krajů, řekl Vrba. Kraje budou nést náklady na zázemí pro ubytování a stravování žáků, asociace se postará o trenéry. Ministr školství Marcel Chládek přislíbil, že stát by přispěl na platy trenérů v akademiích.

Pro Plzeňský kraj, kde od září vznikne akademie zřejmě společná i pro Karlovarský kraj, by měly podle hejtmana Václava Šlajse vzniknout při některé škole dvě třídy po 25 žácích. Počítá se s tím, že z 50 dětí by ubytování, snídaně, večeře a dozor zajišťoval kraj zhruba pro necelou polovinu, což by podle odhadů přišlo asi na dva miliony korun ročně. "O podrobnostech teprve musíme jednat, budeme spolupracovat i s plzeňskou Viktorií," dodal hejtman.

 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.