ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor
Kvalifikace ME 2016

Řekové vstřebávají fotbalovou vraždu, Ranieri byl po tlaku odvolán

Velikost textu:
aktualizováno 15. 11. 2014 12:27

Atény - Jako fotbalovou vraždu, tak označila média porážku Řecka Faerskými ostrovy 0:1. Vyzvala i trenéra Claudia Ranieriho k okamžité rezignaci, neboť týmu se nevede už dlouhodobě. Italský kouč nakonec u týmu skutečně skončil. Naopak německý tým doufá, že se po vítězství 4:0 nad Gibraltarem definitivně soustředí na mistrovství Evropy a nežije jen doznívajícím světovým šampionátem.

Zklamaní řečtí fotbalisté
Zklamaní řečtí fotbalisté

"Tohle byla poslední kapka, Ranieri by měl sám odstoupit" nebo "Styďte se! Faerské ostrovy byste měli porazit i bez trenéra," takto reflektovala řecká média porážku řeckého výběru s Faerskými ostrovy 0:1. K ostrým slovům sáhl i další z deníků, který zápas uvedl titulkem Fotbalová vražda. "Národní ostuda. Tři domácí zápasy a tři prohry. Titanik se potápí," přidal jiný list.

Ranieri byl však navzdory spekulacím, že bude propuštěn, přesvědčen, že by měl u týmu zůstat a pokusit se špatné výsledky napravit. "Trenér vždycky nese odpovědnost za výsledky, takže samozřejmě i já nesu svůj díl viny," uvedl kouč. "Ale nemyslím si, že by bylo na místě dělat nějaká unáhlená rozhodnutí. Mám v úmyslu zůstat a vést mužstvo i v dalších zápasech," dodal. Nakonec však u mužstva skutečně skončil, když byl vedením odvolán.

Claudio Ranieri
Claudio Ranieri

"Byla to zdrcující porážka a beru na sebe plnou zodpovědnost za velmi nešťastný výběr trenéra," uvedl předseda řeckého svazu Jorgos Sarris. "Následovat budou i další změny, které jsou potřeba, aby se podobně ostudný večer už neopakoval," dodal.

Třiašedesátiletý Ranieri přišel k řecké reprezentaci v létě po mistrovství světa a nahradil Fernanda Santose, který s týmem v Brazílii postoupil do osmifinále. Pod vedením bývalého kouče Chelsea, Monaka, Interu Milán, AS Řím nebo Juventusu se však mistrům Evropy vůbec nedařilo. Ve čtyřech zápasech uhráli jediný bod, navíc bez vstřelené branky prohráli všechna tři domácí utkání a na vedoucí celek kvalifikační skupiny F Rumunsko ztrácejí devět bodů.

Zatímco pro Řecko byla prohra obrovskou ostudou, pro Faerské ostrovy šlo naopak o senzační vítězství. Věčný outsider totiž za posledních pět let vyhrál jediný zápas.

 • "Mám neuvěřitelnou radost, nejde to ani popsat. Moc si vážím toho, že i když skoro vždycky prohráváme, tak hráči pokaždé přišli na další zápas s obrovskou motivací. Tohle je pro Faerské ostrovy ohromný úspěch. Před lety tady sice byla slavná výhra nad Rakouskem (v září 1990), ale to už je dávno. Navíc Řecko je mnohem silnější tým," prohlásil trenér Lars Olsen.
Němečtí fotbalisté v utkání s Gibraltarem
Němečtí fotbalisté v utkání s Gibraltarem

Německo kreslí čáru za MS

"Myslím, že banketů a ceremoniálů bylo v poslední době příliš mnoho. Tohle všechno musíme vyhnat z hlavy, udělat za titulem tlustou čáru a začít se pořádně připravovat na Euro," prohlásil německý trenér Joachim Löw po vítězství svých svěřenců nad Gibraltarem 4:0. 

Mistři světa si sice díky čtyřbrankové výhře spravili chuť po zaváhání v předchozích dvou utkáních, v nichž získali jen bod. Löw ale nebyl s hrou proti outsiderovi vůbec spokojen. "Nedrželi jsme pozice, samozřejmě je to těžké, když soupeř brání v jedenácti lidech, ale to jsou právě chvíle, kdy musíme zabrat a zvýšit tempo," prohlásil kouč. "Místo abychom chodili jeden na jednoho, tak jsme se zastavili a přihráli dozadu," dodal.

"Také jsme měli hrát víc po křídlech a ne chodit stále středem, kde v některých chvílích bylo hned osmnáct hráčů," řekl Löw. "Neměli jsme tah na branku, nechodili jsme do zakončení a to Gibraltar nedělal nic jiného, než stál na vlastním vápně. Musíme si s takovými soupeři poradit mnohem lépe.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.