ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Brückner neztrácí ani v 75 letech třpyt vyhlášeného stratéga

Velikost textu:

Praha - Za více než půl století zažil Karel Brückner s fotbalem mnoho dobrého i zlého. Pověst vyhlášeného stratéga si vybudoval především během několika štací v Sigmě Olomouc a ještě ji vylepšil s českou reprezentací, kterou jako první kouč v historii dovedl na tři velké turnaje za sebou. U fotbalu zůstává Brückner jako konzultant národního týmu i na prahu svých 75. narozenin, které slaví právě dnes.

Karel Brückner jako poradce reprezentačního trenéra Pavla Vrby
Karel Brückner jako poradce reprezentačního trenéra Pavla Vrby

"Byl jsem sice důchodcem na plný úvazek, ale mozek jsem si cvičil neustále. Díval jsem se na fotbaly, chodil na ně a pořád si v těch zápasech něco hledal a konfrontoval. Nedařilo se mi dívat na zápasy optikou normálního diváka," řekl letos v lednu poté, co přijal nabídku reprezentačního trenéra Pavla Vrby. "Já se cítím pořád mladý, takže nepotřebuji omlazovat," dodal.

Nejkrásnější Euro

Nejhezčí chvíle u národního týmu, který převzal v prosinci 2001, si vychutnal na Euru 2004 v Portugalsku, kde Češi vypadli až v semifinále po smolné prohře s pozdějšími šampiony z Řecka. Slova chvály a uznání si Brückner vysloužil za výrazné zatraktivnění herního projevu mužstva, úspěšné začlenění řady svých bývalých svěřenců z jednadvacítky, překvapivé taktické manévry či sérii 20 zápasů bez prohry v řadě.

přehrát video
Karel Brückner slaví pětasedmdesátiny

Trpké loučení

Časem se ale objevily i kritické hlasy, jež do té doby velebenému trenérovi vyčítaly konzervativní přístup a úzký kádr. Nejvíc útoků musel Brückner odrážet po MS 2006 v Německu, kde český tým vypadl již v základní skupině, či během kvalifikace na ME 2008. Tam sice šedovlasý kouč své svěřence nakonec dovedl, ale plánované loučení s reprezentací mu notně pokazila závěrečná porážka s Tureckem, která Čechům zavřela dveře do čtvrtfinále.

"Když umím přijmout velká vítězství, musím přijímat i těžké porážky. Vždycky jsem se bránil pocitům velké euforie, takže pro mě bylo pokaždé lehčí vyrovnat se i s těmi nepříjemnými porážkami," zakončil Brückner svoje působení u reprezentačního áčka, s nímž v 75 zápasech vybojoval rekordních 50 výher.

 • sedmkrát zvítězil v domácí anketě Trenér roku
 • v roce 2003 ho Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) zvolila druhým nejlepším koučem světa
 • před čtyřmi lety byl vyhlášen českým trenérem desetiletí
 • letos vstoupil do Síně slávy domácího fotbalu

Brücknerova trenérská kariéra započala v roce 1971 v rodné Olomouci, v jejíž barvách nastupoval i jako hráč. Nejvyšší soutěž si v roli kouče poprvé vyzkoušel o deset let později v Brně, největší klubové úspěchy slavil se Sigmou Olomouc, kterou v 90. letech dovedl k druhému místu v lize či do čtvrtfinále Poháru UEFA.

Na kontě má i Slovenský pohár s Interem Bratislava, naopak angažmá v Žilině, Vítkovicích nebo Drnovicích příliš úspěšná nebyla. V roce 1997 byl Brückner jmenován trenérem české reprezentace do 21 let ("lvíčata" krátce vedl i na sklonku 80. let) a o tři roky později s ní vybojoval stříbro na evropském šampionátu. Krátce trénoval i reprezentaci Rakouska.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.