ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš
LOS ME 2020

UEFA vybrala třináct pořadatelských měst, překvapením je Baku

Velikost textu:
aktualizováno 19. 9. 2014 15:51

Ženeva - Fotbalové mistrovství Evropy v roce 2020 zavítá do ázerbájdžánského Baku i do rumunské Bukurešti. Za další pořadatelská města závěrečného turnaje v Ženevě vybral výkonný výbor UEFA Mnichov, Petrohrad, Řím, Kodaň, Budapešť, Dublin, Brusel, Amsterodam, Bilbao, Glasgow a Londýn. Tamní stadion ve Wembley bude hostit finále. Šampionát se ve třinácti různých státech odehraje poprvé v historii. UEFA vybrala třináctku hostitelských měst celkem z devatenácti kandidátů, nedostalo se na Minsk, Sofii, Jeruzalém, Skopje, Stockholm a Cardiff.

Ázerbajdžánská metropole Baku
Ázerbajdžánská metropole Baku

Stadion ve Wembley s kapacitou 90 tisíc diváků bude vedle finále hostit i obě semifinále. "Je skvělé vyhrát. O pořádání mistrovství mohlo žádat více než 50 zemí UEFA. To, že bylo Wembley vybráno, svědčí o velmi tvrdé práci v zákulisí," uvedl šéf anglické asociace Greg Dyke. "Znám i tu stránku Londýna, proslulou večírky. Znám způsob, jak Angličané vítají návštěvníky," řekl prezident UEFA Michel Platini.

Ve Wembley se hrálo finále Ligy mistrů v letech 2011 a 2013, finále velkého turnaje ale legendární stadion naposledy hostil v roce 1996 při Euru, kde obsadil druhé místo český tým. "Od roku 1996 prošlo Wembley kompletní rekonstrukcí, je to krásný stadion. Pro naši reprezentaci bude velkou motivací zahrát si na něm finále," uvedl Dyke.

Londýn o pořádání vyvrcholení turnaje dlouho soupeřil s Mnichovem, který ale podle předsedy německého svazu Wolfganga Niersbacha dnes těsně před volbou žádost o finále stáhl. Bavorská metropole nakonec dostala přiděleno spolu s Baku, Římem a Petrohradem jedno ze čtyř čtvrtfinále, na což bylo třeba mít stadion s kapacitou aspoň 60 tisíc míst. Zbylé státy budou hostit osmifinálové duely, ve všech městech až na Londýn se navíc budou hrát také tři duely základních skupin.

Německo zřejmě stáhlo kandidaturu na pořádání finále proto, že touží hostit šampionát v roce 2024. "Vzhledem k tomu, co všechno jsme v poslední době v Německu pořádali, jsem naprosto spokojený. Dosáhli jsme cíle, ale to ještě neznamená přidělení celého Eura 2024," uvedl Niersbach.

Zájem o Euro 2020 měla i Fotbalová asociace ČR, ale nedohodla se s vedením Prahy a nestihla do 25. dubna připravit vše potřebné pro podání kandidatury. Praha se mohla ucházet o to být jedním ze dvou měst, která dostanou výjimku a budou moci hostit zápasy na stadionu s kapacitou do 30 tisíc míst. Ze tří kandidátů ucházejících se o tuto výjimku nakonec uspěla pouze Kodaň.

Evropský šampionát ve třinácti různých státech se bude konat poprvé v historii. UEFA k tomuto kroku sáhla v rámci 60. výročí založení organizace. "Je třeba říct, že toto rozhodnutí bylo učiněno pouze na rok 2020," podotkl generální sekretář Gianni Infantino. "Je to historický okamžik. Můžeme dostat šampionát do těch zemí, které nikdy neměly šanci takovou akci hostit," dodal Platini.

Výkonný výbor UEFA už vybral dějiště finálových zápasů evropských pohárů. Liga mistrů v roce 2016 vyvrcholí v Miláně, Evropská liga v Basileji a finále Superpoháru za dva roky bude v Trondheimu.

Pořadatelská města ME 2020:

Londýn (Anglie) - Wembley (kapacita 90 000 diváků) - semifinále a finále.

Baku (Ázerbájdžán) - Olympijský stadion (68 000, aktuálně se staví) - 3 zápasy ve skupině + čtvrtfinále.

Brusel (Belgie) - Eurostadium (62 000, výstavba se plánuje) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Kodaň (Dánsko) - Stadion Parken (38 000) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Dublin (Irsko) - Stadion Aviva (51 000) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Mnichov (Německo) - Allianz Arena (69 900, plánované navýšení na 75 000) - 3 zápasy ve skupině + čtvrtfinále.

Budapešť (Maďarsko) - Stadion Ference Puskáse (plánovaná rekonstrukce na 68 000) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Řím (Itálie) - Olympijský stadion (73 000) - 3 zápasy ve skupině + čtvrtfinále.

Amsterodam (Nizozemsko) - Amsterdam ArenA (53 000) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Bukurešť (Rumunsko) - Národní stadion (55 000) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Petrohrad (Rusko) - nový stadion Zenitu (69 000, staví se nový stadion pro MS 2018) - 3 zápasy ve skupině + čtvrtfinále.

Glasgow (Skotsko) - Hampden Park (52 000) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Bilbao (Španělsko) - San Mames (53 300) - 3 zápasy ve skupině + osmifinále.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.