ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra
168 hodin

Roma Děčín: Soupeři s nimi nechtějí hrát, zahraniční diplomaté ano

Velikost textu:

Praha – Zástupci osmi zahraničních ambasád se rozhodli podpořit děčínský klub FK Junior Roma, se kterým odmítli úvodní dva soupeři ve III. třídě okresního přeboru hrát, neboť mají s tímto týmem špatné zkušenosti z dřívějška. Hranice mezi strachem z možných incidentů a diskriminací soupeře je v tomto případě velmi tenká. Diplomaté chtějí sehráním přátelského utkání s romským klubem připomenout, co všechno si ve fotbale také zaslouží červenou kartu.

Fotbalisté Junior Roma Děčín
Fotbalisté Junior Roma Děčín

FK Junior Roma zatím ve třetí třídě děčínského okresního přeboru odehráli jen dva ze čtyř zápasů. Soupeři z Františkova nad Ploučnicí i z Rybniště proti nim hrát odmítli a raději zaplatili tři tisíce korun pokuty. Junior Roma tak v obou případech zvítězil kontumačně 3:0. "Tohle není žádný rasismus, to říkají jen Romové. Oni všechno staví jako rasismus, když je to proti nim. Jde o jejich vulgární chování, agresivitu, prostě celkové vystupování," tvrdí ovšem sekretářka rybnišťského klubu Jaroslava Fišerová.

"Je to něco, co by se absolutně nemělo stávat. Jestli s nimi mají soupeři nějaký problém, tak by si ho měli vyřešit právě hrou a snažit se je porazit na hřišti," soudí fotbalový komentátor ČT Jaromír Bosák. Klatbu nad děčínským klubem prolomili až hráči z SK Verneřice minulý víkend a v naprosto bezkonfliktním zápase vyhráli 5:1. "Odvážila" se následně i Velká Bukovina a před nadprůměrnou návštěvou 180 diváků zvítězila v Děčíně 1:0.

 • Utkání Verneřice - Roma Děčín
  Utkání Verneřice - Roma Děčín zdroj: ČT24
 • Utkání Verneřice - Roma Děčín
  Utkání Verneřice - Roma Děčín zdroj: ČT24

Bojkot romského klubu řeší i výkonný výbor fotbalové asociace. Dobré pověsti českého fotbalu kauza totiž moc nepřidá. "Je jasné, že když se mluví o rasistickém chování, není to příjemné, ale zatím opravdu neznáme přesně situaci a je potřeba dobře zanalyzovat současný stav a teprve potom jednat," říká generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Na protest proti bojkotu romského klubu se do věci vložili zahraniční diplomaté. Fotbalisty z Děčína chtějí podpořit a vyzvali je k přátelskému utkání, na které do Děčína vyrazí i s celými rodinami. Organizátorem akce je švédská ambasáda a velvyslankyně Annika Jaganderová se příští neděli zhostí čestného výkopu. "Fotbal a sport obecně je oblast, která má lidi sbližovat, sdružovat. A nám prostě přišlo líto, že to najednou přestalo fungovat," vysvětluje Jaganderová.

přehrát video
168 hodin: Červená karta

Hráči diplomatického sboru budou mít na dresech nápis "Červenou kartu rasismu". Jejich fotbalová jedenáctka bude pestrá - Švédové, Norové, Dánové, Finové, Litevci, Estonci, Američané a Britové. "Je důležité ve sportu jednat a chovat se tak, abychom nevytvářeli zdání, že se jedná o diskriminaci, protože ta do sportu nepatří," tvrdí norský velvyslanec Jens Eikaas. "Je to silný vzkaz, kterým chceme říci, že na hřišti není místo pro rasismus," dodává mluvčí velvyslanectví USA Daniel Ernst.

Utkání má už i rozhodčího, švédské ambasádě se sám přihlásil. Z toho, co se FK Junioru Roma stalo, je žamberský rozhodčí Zdeněk Rot znechucený. "Může to být Japonec, může to být Rom, ale to fair play, to furt musí platit. Nejsme na politické scéně, abychom se tam hádali. Pískám 40 let a s tímto jsem se ještě nesetkal," říká Rot.

Patrik Herák
Patrik Herák

Kluby, které Romy bojkotují, se odvolávají na 3 roky starý incident. Jeden ze zápasů tehdy skončil rvačkou, na které zasahovala i policie. Tým už má ale dnes nové tváře. Spolu s Romy, kterých je v klubu většina, tu do míče kope třeba i policista. "Chtěl bych vyzvat týmy, které s námi hrají třetí třídu, ať přestanou prohrávat kontumačně a ať s námi začnou hrát fair play a fotbal. Ať nám dají šanci ukázat, že jsme dobrý tým, a ne ten jako před třemi lety," vyzývá Michal Skalický z Junioru.

V týmu zůstal jen hlavní aktér tehdejší rvačky, brankář Patrik Herák, který inzultoval rozhodčího. "Kdyby to šlo, tak bych to vrátil, bohužel už to nejde. Nehrál jsem tři roky fotbal, skončili jsme i jako klub a teď jsme to zkusili znova, ale není nám přáno," lituje Herák. Hráči FK Junior Roma slibují, že oni své nervy na uzdě udrží. Navíc v Děčíně už roste další generace romských fotbalistů a do Junioru se hlásí noví zájemci.

Rvačky na trávníku v české kopané nepatří k výjimkám a agresivita občas ovládne i světové fotbalové hvězdy. Uruguayský útočník Luis Suaréz na letošním mistrovství světa zakončil svůj "kanibalský hattrick", v roce 2006 se na MS neudržel ani francouzský fotbalový gentleman Zinedine Zidane a v domácí soutěži třeba zase tzv. blikanci proslul Tomáš Řepka.

Zdroj: 168 hodin

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.