ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

Sázkařská mafie údajně ovlivnila fotbalové mistrovství světa

Velikost textu:

Berlín/Praha - Fotbal má nový korupční skandál, který dosáhl na vyšší úroveň než kdy předtím. Na předloňském mistrovství světa se údajně asijské sázkařské mafii podařilo zmanipulovat zápas Brazílie-Ghana. Brazilci ho tehdy vyhráli o tři góly, na což sázela klika z Malajsie. Šokující skandál popisuje kanadský novinář Declan Hill ve své knize "Jistá vítězství", která právě vyšla v Německu a Americe. UEFA nyní bojuje o důvěru sponzorů i diváků a nechala už přezkoumat 26 utkání.

Brazílie - Ghana
Brazílie - Ghana
Otevřít galerii
 • Brazílie - Ghana autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Zápas Brazílie - Ghana na MS 2006 autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Fotbal čelí nové výzvě. Fotbalové svazy UEFA i FIFA musí vědět, že se zápasy manipulují," říká sám Hill. Brazilci podle něj nastoupili proti Ghaně k předem jistému vítězství.

Zprostředkovatelem mezi hráči a sázkaři měl být bývalý ghanský brankář Damba, který však obvinění odmítá. Hill ale hodlá zveřejnit průkazné fotky a nahrávky. Jména samotných korupčních bossů novinář tají. Německá média ale tvrdí, že špinavou hru řídí Malajec William Bee Wah Lim.

Český fanoušek si může s notnou dávkou černého humoru povzdechnout, že si porážku Ghany nerozhodli korupčníci zaplatit proti reprezentaci se lvíčkem na prsou. Ta tehdy Ghaně podlehla v základní skupině 0:2 a postup se jí vzdálil. Otázkou k zamyšlení je, zda by byli čeští hráči v případném osmifinále proti Brazílii neúplatní.

Způsob podvodu je podle hlavního bookmakera Fortuny Michala Hanáka následovný. Podvodník, který je dohodnutý s hráči, vsadí velkou částku na handicapovou sázku, například na přesný výsledek tři nula. Díky vysokému kurzu vydělá balík, o který se podělí s "poslušnými" hráči.

Svazy se šetření bojí 

Německý fotbalový svaz sice již nechává podezřelá utkání prověřit, i když se ale manipulace s výsledky potvrdí, postih klubům nehrozí. Reklamovat utkání dané sezony lze totiž jen do 30. července.

Fotbalové svazy často samy nemají zájem na důkladné prošetření korupčních kauz, jelikož ty škodí sportu jako marketingovému produktu. Sázkové kanceláře, které na podezřelých výsledcích zmanipulovaných zápasů tratí velké peníze, se proto snaží bránit samy - podezřelé zápasy stahují z nabídky.

ČR - Ghana
ČR - Ghana
Více fotek
 • ČR - Ghana autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/397/39645.jpg
 • Nezávislý novinář Declan Hill autor: http://www.declanhill.com/, zdroj: http://www.declanhill.com/ https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/397/39647.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.